Újabb sírkamrát találtak Szakkarában
A XVIII. dinasztia korából származó, több mint 3000 éves temetkezési helyet tártak föl egyiptomi régészek a szakkarai nekropoliszban.
A Kairótól 20 km-re délre fekvő Szakkara az ókori Egyiptom fővárosának, Memphisznek a temetője. A „holtak városa” mintegy 7 km hosszú, amelyben óbirodalmi uralkodók (a II. dinasztiától a XIII. dinasztia koráig), köztük Dzsószer fáraó, akinek lépcsős piramisa Kr. e. 2650 körül épült, valamint alattvalóik sírjai is megtalálhatók. Szakkarában jelenleg – is – nagyszabású ásatási munkák zajlanak, amelynek köszönhetően egyre-másra kerülnek elő az izgalmasabbnál izgalmasabb archeológiai leletek.
Az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács tegnap közleményben jelentette be, hogy tovább bővült a szakkarai feltárt objektumok listája: a régészek egy 3000 évesnél is idősebb sírkamrát találtak a terület északnyugati részén, Szatni Khamoisz, II. Ramszesz egyik fia sírjának közvetlen közelében.
A XVIII. dinasztia (Kr. e. 1569–1315) korából származó temetkezési hely egy nemesi származású asszony végső nyughelye volt, amelyben egy képekkel és hieroglifákkal díszített mészkőszarkofágot, néhány tárgyat illetve három múmiát is felfedeztek. A kutatók úgy gondolják, hogy a nő, akit a sírban megtaláltak, Isis Nfrt, aki vélhetően Szatni Khamoisz lánya. A szarkofág az eltelt évezredek alatt összetört, és nem állapítható meg pontosan a többi múmia személye sem. Az idők során a sírkamra déli fala is leomlott.
A szakkarai nekropolisz leletekben az egyik leggazdagabb régészeti terület, nem csoda, hogy már 150 év óta folynak itt ásatások. Az óbirodalmi királysírok és alattvalóik nyughelyei mellett újbirodalmi temetkezési emlékek, továbbá római kori sírok is előkerültek már. A szakemberek szerint az eddig feltárt kincsek csak a jéghegy csúcsát jelentik: a leletek legnagyobb részét még mindig a Szahara homokja temeti maga alá.
Kapcsolódó cikk:
Harminc múmia került elő Szakkarából