Túrógombóc a tengerentúlon
Az Extremely Hungary, azaz a New York-i és Washingtoni Kulturális Magyar Évad keretében február 26-tól magyar nagy sikerű gasztronómiai programok zajlottak New Yorkban.
Bicsár Attila, az ismert és elismert Alabárdos Étterem főszakácsa tartott főzőbemutatót és kóstolót a French Culinary Institute-ban (www.frenchculinary.com) február 26-án. A séf olyan ételeket készített, amelyek a magyar tradícióból építkeznek, és mégis bátran felülírják azokat. Ez a gondolkodásmód jól illeszkedett az Extremely Hungary programjaihoz, mert az évad tematikájában a modernség gyökereihez próbál visszanyúlni. „Nemcsak lehetőségünk, hanem kötelességünk is a hagyományokat ápolni és azokon tovább gondolkodni és dolgozni” – jelentette ki Orsós László Jakab, az évad kurátora. Bicsár Attilára akkor figyelt fel a New York-i French Institute főszakácsa Nils Noren, tanulmányi igazgatója Christina Wang és az Extremely Hungary kurátora, amikor az évadra készülve 2008. nyarán végigjárták Budapest legkiemelkedőbb éttermeit.
Február 27. és március 6. között a Café des Artistes adott otthont a magyar gasztronómiának. A Lincoln Center közelében található Café des Artistes eddigi vendégei között olyan impozáns neveket találunk, mint Alexander Woolcott, Marcel Duchamp (akinek a műterme is épp az étterem mellett volt), Kathleen Turner és James Levine. A Café des Artistes tulajdonosa pedig a szerzőként is ismert magyar származású gasztro-szakember, Georg Lang és felesége, Jennifer.
A New York legjobbjai közé sorolt étterem európai konyhája szívesen láttta vendégül Bicsár Attilát és a magyar konyhaművészetet. „A magyar gasztronómia New York-i megjelenítése is egyike volt a kísérleteinknek, hogy lássuk, hogyan reagálnak az itteniek a progresszív magyar konyhára. A Café des Artistes-ban a magyar gasztronómiai hét alatt folyamatosan telt ház volt.” – nyilatkozta Orsós.
Hogyan kerültek gasztronómiai programok egy kulturális fesztiválba? A sokrétű és folyamatosan mozgásban levő kulturális világban nem lehet szemet hunyni afelett, hogy nagyon stabilan van jelen a gasztronómia a New York-i mindennapokban is. Ebben a környezetben érdemes előjönni a magyar értékekkel – vallják az évad szervezői. Annak ellenére, hogy kevés a valódi magyar étterem, kitűnő a konyhánk hírneve. Főként, ha a séfek vállalják az újítás és a továbbgondolás kockázatát.
Mi sem bizonyítja jobban a tengerentúliak kíváncsiságát, mint hogy az egyik vezető amerikai kulináris magazin, a Saveur múlt havi számában éppen a gulyásról jelent meg egy terjedelmes írás.
Forrás: Extremely Hungary
Fotók: Shan Jayakumar