Amália, Bekény2024. október 07., hétfő
Kultúra

Filmajánló 11. hét

National Geographic Magyarország

Ízelítő a National Geographic Channel 11. heti műsorából.

Március 10., 21.00
Szenzációs szerelők 10/6. rész: Óriási teleszkóp

Előfordul, hogy különleges berendezéseket különleges körülmények között, különlegesen rövid idő alatt kell megjavítani vagy átalakítani; a sorozatban efféle nem mindennapi szerelőakciókról látunk izgalmas tudósításokat. Az epizódban egy mérnökcsapatnak egy hét méter átmérőjű, 23 tonnás, 15 milliárd dollárba kerülő tükröt kell megmozgatnia és óvatosan megtisztítania. Nem, nem valamelyik milliárdos színésznő budoárjában vagyunk, hanem az észak-chilei Atacama-sivatagban épült Paranal-obszervatóriumban, ahol az egyik óriásteleszkóp tükrét vékony porréteg lepte be. A beavatkozás azonban nem veszélytelen, mert a tükröt a leggyengébb érintés is tönkreteheti, s a csillagvizsgálót egy viharos szelekkel ostromlott, kanyargós hegyi út választja el a tisztítóüzemtől…

Március 10., 22.00
Különleges építmények: Újragondolt Hoover-gát

A Hoover-gátra sokan az Egyesült Államok ikonjaként és a mérnöktudomány kiemelkedő remekeként tekintenek. De vajon miként alkotnák meg az erőművet a mérnökök ma, amennyiben még nem létezne? Mennyit fejlődött a technika a gát megépítése óta? Az izgalmas filmben a szakterület neves képviselői beszélnek a “régi” és a 21. századi képzeletbeli “új” Hoover-gát különbségeiről és hasonlóságairól.

Március 11., 22.00

Történelmi összeesküvések 6/5. rész: A Bostoni Fojtogató

A sorozat izgalmas nyomozómunkával a világtörténelem néhány – egyesek szerint mindmáig tisztázatlan – eseményének a körülményeit igyekszik feltárni. Amikor Albert De Salvo bűnösnek vallotta magát 13 nő meggyilkolásában, a rendőrség lezárta a Bostoni Fojtogató ügyét. A legfrissebb orvosszakértői vizsgálatok azonban arra utalnak, hogy a hatóságok tévedtek, és mégsem a valódi elkövető ül a rácsok mögött. Ezek szerint a hírhedt Fojtogató még mindig szabadlábon van?

Március 11., 17.00
Óriáshal

A folyók és tavak egészségi állapotának felmérésére nincsen jobb mód, mint e vizek élővilágának – elsősorban halállományának – tanulmányozása. Ezt ismerte fel Dr. Zeb Hogan, a kaliforniai Davis

Egyetem kutatója, aki Ázsia legnagyobb folyóinak és tavainak jelenéről és jövőbeli kilátásairól a bennük őshonos pontyokat, lazacokat, kajmánahalakat, mérges rájákat és tokokat igyekszik kifaggatni. A filmbe a színtiszta természettudomány mellett azonban a ködbe vesző múlt és a tradíciók misztikus világa is beszivárog, amikor a Mekong, a Jangce vagy éppen a Bajkál tó partján egy-egy halász vagy szerzetes mesélni kezd népük e halakkal kapcsolatos régi titkairól és legendáiról…

Március 12., 21.00
A csonttörők királynője

A gyönyörű film a zambiai Liuwa Nemzeti Parkban nemrégiben világrajött két foltos hiéna-kölyök életét követi nyomon. A nőstény Nasanta és a hím Twaambo sorsa különbözőbb nem is lehetne, hisz két rivalizáló falkába születtek, ráadául a foltos hiéna-társadalomban a harcias nőstények “viselik a nadrágot”: míg ők életük során egyre magasabbra kapaszkodnak a falkabeli ranglétrán, a szegény, elnyomott hímeknek esélyük sincs kiverekedni magukat az elnyomottak státuszából…

Március 12., 22.00
Vadállati nyomozás II. 4/1. rész: Mutáns ördögök

2001-ben a biológusok aggasztó felfedezést tettek Tasmanián: a sziget jelképállatának számító erszényes ördög állományát egy újfajta, halálos rákbetegség tizedeli, vészesen lecsökkentve a faj egyedszámát. A baj láttán a tasmán kormányzat útjára indította a “Mentsük meg az ördögöt!” programot, melynek fő célkitűzései a betegség okának meghatározása és a faj kipusztulásának megakadályozása voltak. A nem várt eredménnyel végződő nyomozás a feje tetejére állította a tudományos világot…

Március 13., 20.00
Ice Vegas belülről

A hőmérséklet húsz fokkal a fagypont alatt jár, de az óra változatlan gyorsasággal kegyeg, és vészesen közeledik az a pillanat, amikor az északkelet-kínai Harbinban megnyitja kapuit a világ legnagyobb téli fesztiválja. Amikor a film bekapcsolódik az események forgatagába, az ötezer fős szervező- és jégfaragógárdának már csak alig öt hete van rá, hogy több mint százezer köbméter jégből és hóból megalkossa a különleges kiállítás sok száz szobrát, csúszdáját és szerkezetét…

Március 13., 17.00
A vulkánsziget polipjai

A Földközi-tenger vizéből Szicíliától északra kiemelkedő Stromboli bolygónk egyik legaktívabb tűzhányója. Lávája szünet nélkül sisteregve ömlik a tengerbe, az apró vulkánsziget partvidékét a tűz és a víz forrongó frontvonalává avatva. Ezen a különleges víz alatti élőhelyen egy különleges állat éli világát, és küzd meg

nap mint nap a túlélésért az elemekkel és a cápákkal: a nyolckarú polip, mely számára – minden nehézség ellenére – a tengerfenéken heverő hajóroncsok és halászhálók kiváló vadászterepet biztosítanak. A HD minőségű különleges filmben egy kutatócsoportot kísérünk el a Stromboli víz alatti lejtőire, hogy kinyomozzuk: miként képesek életben maradni a polipok ilyen szélsőséges körülmények között?

Március 14., 20.00

Charley Boorman – Bármi áron 6/2. rész: Törökországból Indiába

A talpraesett kalandorként ismert Charley Boorman, angol színész folytatja immár megszokottan veszélyes utazásait: Írországból Sydney-be készül Bármi áron! Ezúttal leteszi imádott motorbiciklijét és a rendelkezésére álló helyi tömegközlekedési eszközökön vág neki három kontinensnek, 25 országnak és több mint 32 000 kilométernek. Életreszólő élmények várják hol elefántháton, hol teherhajón, hol pedig napelemes autón. Charley kalandos útja Törökországból Mumbaiba vezet tovább. Mivel a csapatnak nem sikerül átkelnie a Fekete-tengeren, hosszú partmenti autókázás vár rájuk Grúzia irányába egy speciális török iránytaxin. Egy oldalkocsis motorkerékpár, egy megbízhatatlan dzsip, egy vonat és némi vízumprobléma után végül a csapat megérkezik Iránba, ahonnan tovább indul Dubai felé. Vajon sikerül elérniük a hajót, amely a kalózoktól hemzsegő tengeren elviszi őket Indiába?

Március 14., 18.00
Utazás az univerzum peremére

A National Geographic Channel kozmikus utazásra hívja nézőit. Starthely: a Föld nevű bolygó. Célállomás: az Univerzum peremvidéke. Eszközök: űrhajók, gigantikus földi teleszkópok és a Hubble űrtávcső valós felvételei, valamint látványos számítógépes grafikák és illusztrációk. A film elkészítsének indítéka: megalkotni az első pontos és tudományos igényű útifilmet lakhelyünk és a végtelen között.

Március 15., 21.00

Élet az anyaméhben – extrém állatok

Film a természet néhány rendkívüli és meghökkentő reprodukciós és vemhességi útját mutatja be, a folyamatot a szülők udvarlásának kezdetétől egészen addig a pontig nyomon követve, amikor a kicsinyek biztonsággal megvetették lábukat a való világban. Miért nem fagynak meg a pingvinembriók? A kiskenguruk miért hagyják el anyjuk testét “félkész” állapotban? Miért életveszélyes nagycsaládba érkezni a cápamagzatok számára? És melyik volt az a reprodukciós módszer az állatvilágban, amelyet megismerve Darwin megkérdőjelezte Isten létezését? A válaszokért tegyen lenyűgöző utazást a megtermékenyítéstől a megszületésig!

Március 15., 17.00
Evolúció: Az utolsó élő dinoszaurusz

Az általunk ma ismert állatok története olykor meghökkentő fordulatokat rejteget; a sorozatban a legizgalmasabb múltú fajok evolúciós tévelygéseivel és átalakulásaival ismerkedünk meg. A tudomány hosszú időn keresztül kész tényként kezelte, hogy a dinoszauruszok kihaltak. A legújabb bizonyítékok azonban megcáfolni látszanak ezt a megállapítást: szerintük a dinoszauruszok nem tűntek el, csupán átalakultak – előbb a Jurassic Park c. filmben is megörökített félelmetes velociraptorrá, majd egy sokkal ártalmatlanab utóddá: a pulykává… De a vadászatra született és sikert sikerre halmozó dinók miként végezhették egy ilyen bizarr és jelentéktelen madárként? Az epizód ezt az izgalmas kérdést boncolgatja.

Hozzászólások

Ez volt az olasz futball legsötétebb napja

Ez volt az olasz futball legsötétebb napja

A Torino labdarúgócsapatának 1949-es katasztrófájában a holokausztot túlélő magyar edzőlegenda, Egri-Erbstein Ernő is életét vesztette.

Ókori mezopotámiai kincsek mutatkoznak be Budapesten

Ókori mezopotámiai kincsek mutatkoznak be Budapesten

Számos lenyűgöző tárgyat lehet megtekinteni a Szépművészeti Múzeum időszakos kiállításán.

Értékes leletegyüttest tártak fel a Bükkben

Értékes leletegyüttest tártak fel a Bükkben

A tárgyak egy egykor virágzó, majd évezredekkel ezelőtt elpusztított településről származnak.

175 év után azonosították az elátkozott expedíció egyik áldozatát

175 év után azonosították az elátkozott expedíció egyik áldozatát

James Fitzjames a sarkvidéken halt meg, a jelek alapján társai fogyasztottak a húsából.

Európa egyik legnagyobb őskori településén végeztek feltárást

Európa egyik legnagyobb őskori településén végeztek feltárást

Az újkőkori, megerődített település több ezer évvel ezelőtt volt lakott.

National Geographic 2024. szeptemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket