Monarchia korabeli ciszternát találtak a budai Várhegy lábánál
Földalatti víztározót találtak a Budai Főgyűjtőcsatorna építése közben, az Ybl Miklós téren. A kivitelezők véletlenül bukkantak a közműtérképen nem szereplő létesítményre.
A pillérekkel alátámasztott nagyméretű, csarnokszerű helyiséget valószínűleg a Várbazár és a királyi palota vízműve, a Várkioszk építésével együtt (1874–82) alakították ki. A ciszterna felthetőleg a Várbazár és a mögötte lévő királyi kertek vízellátásában kapott szerepet. A kertekben Erzsébet királyné (Sisi) is szívesen tartózkodott, mi több, a Várbazárt, amely a kertek reprezentatív építészeti lezárását szolgálta a Duna felé, nem utolsó sorban éppen az ő kedvéért építették meg.
A most előtűnt földalatti létesítmény később, talán a modern vízvezetékrendszerek kiépítésével kerülhetett használaton kívül, majd merült teljesen feledésbe. Könnyen lehet, hogy hosszú évtizedek óta, vagy akár közel száz éve nem járt benne senki.
A budai Királyi Vár a Ferenc József korában
Bár a víztározó nem régészeti korú emlék, mégis különleges értékkel bír a mind a Főváros helytörténete, mind az általános technikatörténet szempontjából. A Budapesti Történeti Múzeum, mint a főváros történetének egészével foglalkozó intézmény ezért is fordít kiemelt figyelmet a létesítménynek.
Lassányi Gábor
Forrás: Budapesti Történeti Múzeum (Kincsek a város alatt)
A BTM sorozat további cikkei: