Aliz, Vanda, Huba, Klementina2024. november 14., csütörtök
Kultúra

Filmajánló 12. hét

National Geographic Magyarország

Ízelítő a National Geographic Channel 12. heti műsorából.

Március 18., 23.00
Tabu III 13/13. rész: Visszataszító munkák

Egyes munkák olyan megerőltetőek vagy visszataszítóak, hogy senki sem akarja elvállalni őket; az epizódban olyan emberekkel találkozunk, akiknek balszerencséjükre csak efféle pénzkereseti lehetőség jutott. A kaliforniai Oaklandben élő Neal Smith számára az erőszakos halálesetek melléktermékei hozzák a mindennapi betevőt: szegény ember gyilkossági helyszínek takarításával foglalkozik… Az indonéz Sukarman munkahelye – egy működő tűzhányó – ehhez képest kifejezetten romantikusnak gondolható: egészen addig, amíg meg nem tudjuk, hogy ő a forró hegy gyomrába jár le kenet bányászni, csupasz kézzel, halálos gőzök közepette. A kénszag azonban messze nem a legrosszabb illat a világon. Rebecca Wilson, a Tennessee-i Egyetem igazságügyi antropológusa a fizetéséért nap mint nap rothadó holttesteket vizsgál, tapogat és szagolgat a tudomány és az igazságszolgáltatás ügyének előremozdítása érdekében…

Március 18., 22.00
Történelmi összeesküvések 6/2. rész: A Romanov dinasztia

Hogyan alakult a világ egyik leghíresebb uralkodó családjának, a Romanovoknak a sorsa a valóságban? Igaz a hivatalos álláspont, mely szerint a dinasztia valamennyi tagját kivégezték, vagy valóban a cár életben maradt leánya, Anasztázia az a hölgy, aki az 1920-as években bejelentette az igényét a család hárommilliárd dolláros vagyonára?

Március 19., 21.00

Pörölycápa-autópálya

A pörölycápák fürgék, gyorsak, kitűnően manővereznek és borotvaéles, fűrészelt fogaiktól alig van teremtmény, mely ne rettegne a tengerek világában. Egyszóval minden olyan eszközzel és képességgel felruházta őket a természet, ami a sikerhez szükséges lehet. És mégis… nagyon úgy tűnik, hogy most bajba kerültek. A válogatás nélküli halászat az elmúlt évtizedben a pörölycápák állományának vészes csökkenéséhez vezetett, már-már a faj létét is veszélybe sodorva. Napjaink gyorsan változó világában milyen természetes és ember által támasztott kihívásoknak kell szembenéznie e nagyszerű ragadozónak? A film egyebek mellett erre a nyugtalanító kérdésre igyekszik választ találni.

Március 19., 16.00
Veszedelmes találkozások III. 4/1. rész: Pitontámadás

A filmben Dr. Brady Barr, a National Geographic legendás herpetológusa távoli indonéziai barlangokba látogat, hogy az egyik leghosszabbra megnövő kígyófajt, a kockáspitont tanulmányozza természetes körülmények között. Vállalkozása azonban nem mentes némi kellemetlenségektől, mert a kiválasztott föld alatti járatban derékig ér a – csótányokkal, kígyókkal és óriáspókokkal sűrűn benépesített – denevérürülék, és a barlang oxigénellátottsága sem mondható ideálisnak. Amikor pedig egy piton megmarja Brady lábát, és a seb végzetes elfertőződéssel fenyeget, a helyzet végképp tarthattalanná válik: hősünk kénytelen meghátrálni, és hegyen-völgyön át elgyalogolni a legközelebbi kórházik. Hat héttel később azonban Brady-t már ismét a barlang mélyén találjuk…

Március 20., 20.00
Az igazság nyomában III. 13/12. rész: Asztronauták egy távoli világból

A sorozat olyan jelenségek nyomába ered, melyek a tudomány jelenlegi állása szerint nem létezhetnek, de valamilyen rejtélyes okból kifolyólag mégsem akarnak kikopni a köztudatból. Csillagközi ürrepülőgép, rejtélyes emlékművek, futurisztikus genetikai laboratóriumok: ezeket a fogalmakat mintha a legújabb fantasztikus mozifilm kitalált világából kölcsönöztük volna. Egyesek szerint azonban egy sokkal komolyabb dologról van szó: rólunk. Azok, akik hiszik, hogy több ezer évvel ezelőtt földön kívüliek jártak nálunk – belepiszkálva az emberi evolúció menetébe –, szilárdan állítják: elméletükre ezernyi bizonyíték van, csak értő szemmel és nyitott elmével körül kell néznünk a Földön és a Világegyetemben. A film most erre tesz kísérletet…

Március 20., 18.00
Mindennapi tudomány VI: Ki ölte meg az aztékokat?

A legendás azték civilizáció kis híján eltűnt a Föld színéről, amikor az 1500-as években tízből nyolc ember egy járványsorozat áldozatává vált Közép-Mexikóban. A legtöbb tudós úgy véli, hogy az Újvilágot megtizedelő betegséget a spanyol hódítók hurcolták be az Atlanti-óceán túloldaláról; egy meglepő új kutatási eredmény viszont egészen más okokban látja az aztékok tragédiáját. Amennyiben az elmélet helytálló, a tömegek pusztulását okozó járvány a 21. században ismét felütheti a fejét…

Március 21., 20.00
Charley Boorman – Bármi áron 6/3. rész: Indiából Nepálba

A talpraesett kalandorként ismert Charley Boorman, angol színész folytatja immár megszokottan veszélyes utazásait: Írországból Sydney-be készül Bármi áron! Ezúttal leteszi imádott motorbiciklijét és a rendelkezésére álló helyi tömegközlekedési eszközökön vág neki három kontinensnek, 25 országnak és több mint 32 000 kilométernek. Életreszólő élmények várják hol elefántháton, hol teherhajón, hol pedig napelemes autón. India vibráló színeiben és illataiban fürödve Charley úgy dönt, jobban meg akarja ismerni ezt a rejtelmes országot. Ottartózkodása idején találkozik egy csoporttal, akik épp lelki tisztulási ceremónián vesznek részt a szent folyóban, a Gangeszben. Nepál felé véve az irányt Charley vonatra száll, tuk-tukon és riksán utazik a földhözragadtabb kalandok irányába. Ám sajnos a csapatot balszerencse éri, amikor egyikük balesetet szenved, így vissza kell küldeni Londonba.

Március 21., 21.00-tól
A NASA legnagyobb katasztrófái – Katasztrófák nyomában IV. 13/11. rész: A Challenger-katasztrófa

1986. január 28-án a Challenger űrrepülőgép az első civil űrbe juttatásával világtörténelmet szeretett volna írni. Ez azonban, mint tudjuk, nem sikerült: 73 másodperccel a kilövést követően az űrrepülőgép felrobbant, és a héttagú személyzet – a “Tanár az űrben” című program keretében a fedélzeten tartózkodó Christa McAuliffe-fel együtt – életét veszítette. Vajon mi okozta a tragédiát? A kérdés megnyugtató megválaszolása érdekében a film tudományos nyomozásba kezd…

Március 22., 21.00

Élet az anyaméhben – kutyák

A filmben három háziasított kutya, valamint közös ősük, a szürke farkas méhen belüli kifejlődését követjük nyomon a megtermékenyüléstől egészen a megszületésükig. A vizsgált ebek mind külső megjelenésükben, mind az ember által nekik szánt feladatkörük tekintetében jelentősen különbözőek egymástól. Ezek alapján jogos a kérdés: vajon mennyiben tekinthető még rokonnak egy hatalmas nápolyi mastiff – melynek ősei a római császárokat védték –, egy apró mexikói chihuahua – a gazdagok és híresek kedvenc ölebe –, és a mind népszerűbb vadászkutya, a golden retriever? A választ az izgalmas film szakértői a kutyák magzati fejlődésmenete alapján igyekeznek megadni.

Március 22., 11.00-től
Repülőgép-hordozó – 10 részes sorozat

A sorozat az atommeghajtású repülőgép-hordozó, a USS Nimitz – civilek számára gyakorlatilag megközelíthetetlen – fedélzetére és kajütjeibe kalauzolja a nézőket. Egy verőfényes májusi reggelen ötezer tengerész és haditengerész int búcsút szeretteinek a kaliforniai Coronado kikötőjében, hogy a világ egyik legnagyobb hadihajóján Hawaii felé vegye az irányt. A fedélzeten egyebek mellett megtalálható egy szakács, aki naponta 15 ezer adag ételt készít; egy pilóta, aki most értesült róla, hogy barátnője gyereket vár; és egy tengerész, aki szerint “mindaddig nem kellene más országok szabadságáért harcolni, amíg a mienk sincs biztonságban”…

Hozzászólások

Ismét megszólaltak a Notre-Dame harangjai

Ismét megszólaltak a Notre-Dame harangjai

A világhírű székesegyház öt éve égett le, nagyharangjai azóta hallgattak.

Tilos pénzt dobni a Trevi-kútba

Tilos pénzt dobni a Trevi-kútba

Megkezdődött Róma híres műemlékének helyreállítása.

Kincsekkel együtt temették el a középkori nőt

Kincsekkel együtt temették el a középkori nőt

A kutatók egy, a frank korra datálható temetőt tártak fel Németországban.

Így alakult ki a 27-es klub mítosza

Így alakult ki a 27-es klub mítosza

Számos művész, főként zenész halt meg 27 éves korában, sokan úgy vélik, ez valamiféle misztikus életkor, amikor nagyobb esélyű a halál, a helyzet azonban ennél sokkal prózaibb.

Gyermekáldozatokkal akarták javítani a földet az őslakosok

Gyermekáldozatokkal akarták javítani a földet az őslakosok

A kutatók Peruban tártak fel egy több szempontból is érdekes lelőhelyet.

National Geographic 2024. októberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket