50 éves a Budapesti Kutatóreaktor
Az MTA KFKI Atomenergia Kutatóintézet (AEKI) üzemeltetésében 1959 óta működik a Budapesti Kutatóreaktor, amely az ország kutatási nagyberendezéseként hazánk nemzetközi tudományos megítélésében is jelentős szerepet játszik.
A Magyar Posta március 25-én alkalmi bélyegblokk kibocsátásával köszönti a Budapesti Kutatóreaktor üzembe helyezésének 50. évfordulóját.
A kutatóreaktor az alap- és alkalmazott kutatások számára nagyteljesítményű neutronforrásként szolgál, s mint ilyen valós tudományos szükségletet elégít ki. Az itt keletkező neutronok felhasználásának szervezésére és folyamatos javítására jött létre a Budapesti Kutatóreaktor Műszerközpont. Közvetítésével magyar és külföldi kutatóintézetek és egyetemek kutatói végeztek, illetve végeznek méréseket a reaktornál. Tudományos célú hasznosításának sikerességét mutatja, hogy ez az egyetlen közép-kelet-európai berendezés, amelyet az EU nagyberendezés programja is magáénak tart, és a berendezéseken bizonyos mennyiségű mérési időt az EU kutatói számára kibérel.
A reaktor hasznosítására nemcsak tudományos, hanem szolgáltatói jelleggel is sor kerül az egészségügyben és az iparban használható radioaktív izotópok előállítását, szerkezeti anyag besugárzásokat illetően.
Az évtizedek folyamán az AEKI-ben létrejött szaktudás és biztonsági kultúra lehetővé teszi, hogy az AEKI mind a Paksi Atomerőmű tudományos bázisintézményeként, mind az Országos Atomenergia Hivatal műszaki szakértő intézményeként sikeresen vehessen részt a hazai atomenergetika legkülönbözőbb problémáinak megoldásában. Forrás: kfki.hu
A Nagy Péter tervezte, és Pénzjegynyomda gyártotta blokk különleges nyomdatechnikai eljárással készült. Az ötszínű ofszet nyomtatás mellett a hatodik szín ún. „hőreszínváltó” festék alkalmazásával, szitanyomással került a blokkra. Az eljárásnak köszönhetően a bélyegképet körülvevő terület háttérszíne hő hatására megváltozik. A sorszámozott blokk hatszögű bélyegképén egy nukleáris fűtőelem látható. A keretrajz bal oldalán a fűtőelem szerkezeti rajza és az atommag képe látható. Az alnyomatot a reaktor szerkezeti rajza díszíti. A blokkhoz tartozó alkalmi borítékon az atommag rajzolata, illetve az első indítási alkalmon résztvevő szakemberekről készített fotó látható.
Forrás: Magyar Posta