Még zavarodottak a megmentett delfinek Ausztráliában

Lehet, hogy újra visszatér a partra az a 11 megmentett gömbölyűfejű delfin, amelyet a 92 partra vetődött állatból kedden sikerült visszaterelni az óceánba.
Hétfőn 92 tengeri emlős, 5 palackorrú és 87 gömbölyűfejű delfin vetődött partra az Ausztrália délnyugati csücskén található Hamelin Bay nevű területen. Az állatok megmentéséért önkéntesek, állatvédők és a kormányhivatal képviselői küzdöttek. A mentőcsapat kiérkezése előtt azonban 72 gömbölyűfejű és egy palackorrú delfin már elpusztult. Az állatok halálát túlhevülés illetve kiszáradás okozta, vagy pedig a saját súlyuk nyomta őket agyon.
A kiérkező állatmentők először stabilizálták az életben maradt egyedek állapotát, nedvesen tartották őket. Nyolc állatot sikerült visszaterelni a vízbe, azonban az erős hullámzás és a sekély partszakasz nagyon megnehezítette a további mentést.
A mentőcsapat ezért úgy határozott, hogy a maradék 11 életben maradt állatot átszállítják a kb. 20 km-re lévő Flinders-öbölbe, ahol mélyebb a víz. A 6 méter hosszú, közel 3 és fél tonna súlyú delfineket utánfutók segítségével, egyenként vitték át az új partszakaszra, és végül valamennyit sikerült az óceánba visszaterelni.
Laura Sinclair, a környezetvédelmi hivatal illetékese azonban azt közölte, hogy a delfinek még mindig meg vannak zavarodva, mert újra a part felé igyekeznek. „Pillanatnyilag körbe-körbe bolyonganak, próbáljuk odébb terelni őket. Ha egyikük újra kivetődik, az olyan stresszjeleket továbbíthat a többieknek, amelytől mindannyian visszatérnek” – tájékoztatott a képviselő.
A közelmúltban több tömeges partra vetődésről is tudósítottak, némelyikükről annak idején a National Geographic Online is beszámolt. A legutóbbi tömeges delfinhalál március elején történt Tasmánia partjainál, ahol a 201 partra vetődött delfin közül 59 állat maradt életben. A delfinek partra vetődése rendszeresen megismétlődik a délre, az antarktiszi vizek felé való vagy onnan visszafelé, északra történő vándorlásuk során. A jelenség okára egyelőre azonban nem találtak magyarázatot.
Kapcsolódó cikkek: