Műemléki gerillaháború a pesti belvárosban
Sajnos bozótharccá vált a küzdelem a régi pesti belváros műemléképületeiért, elvesző hangulatáért – véli a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke.
Írta Kovács Olivér
Műemlékem.hu
„Becsülendő a civilek szándéka akár a Belső-Erzsébetváros, akár a tágabb környezete épített értékeinek megóvására. A Hivatal sem látja másként, azonban néha kilátástalannak tűnik, hogy házról házra, gerillaháborúként kell megvívni ezt a küzdelmet” – mondta el a KÖH elnöke az Óvás csoport által néhány napja szervezett sajtótájékoztató kapcsán. Mezős Tamás figyelmeztetett, hogy bár az egyes bontások miatt néha a hivatalt okolják, a KÖH állami szervként nem tehet mást, követnie kell a törvény betűit. „A jogszabályi dzsungel gyakran megköti a kezünket” – tette hozzá.
Az elnök egyébként úgy véli, hogy nem csak a Belső-Erzsébetváros emlékeinek, hanem az egykori Körvasútsoron belüli teljes terület megvédése fontos, hiszen ez a tágabb egység adja Budapest egyedi építészeti stílusát. Így valamennyi belső kerület egyetértése fontos lenne, azonban a csaknem két éve tartó egyeztetések eddig nem hoztak sikert. „Akadt polgármester, aki nyitott volt az egyeztetésre és a védelemre, akadt azonban olyan kerület is, ahonnan visszaüzentek: náluk rendben vannak a műemlékek, nincs szükség megbeszélésre” – mondta Mezős Tamás, aki szerint a Kormányzatnak, a Fővárosnak és a kerületeknek kellene végső döntést hozni Pest épített örökségének megőrzéséről. Amíg ilyen megegyezés nincs, marad a gerillaháború.
Mezős Tamás szerint a megfelelő támogatási rendszer hiánya az oka a sokszor kilátástalannak tetsző harcnak. A KÖH elnöke emlékeztetett arra, hogy külföldi példák is bizonyítják: a beruházók nem a műemlékek iránti utálattól vezérelve, hanem pénzügyi érdekeiket követve bontanak. Így megfelelő gazdasági környezetben üzlet lehet a műemlékvédelem, ahogyan például Franciaországban is, ahol az áfa mérséklésével sikerült az építőipart a megőrzés egyik legfőbb motorjává tenni. „Másfél éve készíttettünk az áfa magyarországi csökkentésével kapcsolatban egy hatástanulmányt, amelyből kiderült: a mérséklés az egyéb bevételek, a konjunktúra révén még többlet-bevételhez is juttatná a költségvetést” – tette hozzá Mezős Tamás.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal javaslata nem került a Parlament elé, azonban az Országgyűlés várhatóan jövő héten szavaz majd a gazdasági és informatikai bizottság javaslatcsomagjáról, amely a gazdasági válság miatt megrendült építőipar megmentésére szolgálna. A javaslatcsomagban szerepel a műemléki beruházások áfa-mérséklése is, így országszerte több száz, a pusztulás szélén álló műemlék sorsa az érintett minisztériumok és az országgyűlési képviselők kezében van.
Forrás: Műemlékem.hu