Százhúsz éves az Eiffel-torony
1889. március 31-én húzták fel a francia nemzeti zászlót a párizsi Mars-mezőn az Eiffel-torony csúcsára, ezzel felavatták a francia forradalom 100. évfordulóján rendezett világkiállítás szenzációját.
A karcsú építmény akkor még sokakból berzenkedést váltott ki, mára azonban a francia főváros és egyben Franciaország jelképe és a világ egyik legismertebb építménye lett, amely egyben a világ leglátogatottabb fizetős műemléke, és a világviszonylatban legtöbb turistát fogadó Franciaország egyik alapvető látványossága.
Az építő, Gustav Eiffel irodája részt vett egyebek között a Panama-csatorna és a budapesti nyugati pályaudvar tervezésében, nevét mégis legértelmetlenebb építménye tette halhatatlanná. Eiffel már az 1888-as barcelonai világkiállítás szervezőit megkereste, de azok túl drágának és „különösnek” találták a tornyot, s így elutasították. Ezután a párizsi világkiállítás pályázatára nyújtotta be a Maurice Koechlin svájci építészmérnök készítette terveket. Végül hétszáz ajánlat közül az övét választották ki. Az építkezés 2 évig, 2 hónapig és 2 napig tartott, a háromezer munkás két és félmillió szegeccsel illesztette össze a 18 038 vasdarabot.
A terv komoly ellenérzéseket keltett, egy anekdota szerint a leghevesebb ellenzők közé tartozó Maupassant a torony elkészülte után minden nap annak vendéglőjében ebédelt – mert szavai szerint ez az egyetlen hely Párizsban, ahonnan nem látszik az építmény. A helyzet azóta változott, az Eiffel-tornyot műalkotásnak tekintik, s ritka az a Párizsban játszódó film, ahol az ablakban ne rémlene fel jellegzetes sziluettje.
Az Eiffel-torony 300 (a torony tetején található antennával 324) méteres magasságával 1930-ig, az Empire State Building elkészültéig a világ legmagasabb épülete volt. Három fogadószintjén éttermek, bárok, boltok kaptak helyet, az 57 méter magas első emeletre 328, a 115 méter magas másodikra további 340 lépcsőfok vezet fel, a 276 méter magas harmadik szintre csak lift visz fel. A felvonók évente összesen 100 ezer kilométert tesznek meg, s minden évben két tonna papírt használnak fel a belépőjegyek nyomtatásához.
Az Eiffel-tornyot évente több mint hatmillió turista keresi fel, s eddig több mint 230 millióan váltottak jegyet az épületbe. A kerek évforduló alkalmából a tornyot újra átfestik, immár 18. alkalommal. A festés alatt a a turisták továbbra is zavartalanul látogathatják Párizs jelképét.