Előkerült Schindler listájának egy másolata

Ausztráliában az új-dél walesi állami könyvtárban megtalálták az eredeti Schindler-lista egyik másolatát a Schindler életét feldolgozó regényíró, Thomas Keneally kutatási anyagai között.
Oskar Schindler német gyáriparos vállalkozó a második világháború alatt mintegy 1100 zsidó férfit és nőt mentett meg a biztos pusztulástól azáltal, hogy először krakkói zománcáru-gyárában alkalmazta, majd amikor megtudta, hogy a Krakkó környéki lágereket, beleértve a hatalmas központi plaszóvi munkatábort fölszámolják, és az összes zsidót Auschwitzba szállítják, üzemét áthelyezvén, óriási kockázatot vállalva, átszállíttatta őket Morvaországba. Schindler kalandos és a náci borzalmak közepette is felemelő történetét Thomas Keneally Schindler bárkája című nagy sikerű dokumentumregénye nyomán ismerte meg a világ. Schindler neve még inkább közszájon forgott, amikor Steven Spielberg bemutatta Oscar-díjjal jutalmazott Schindler listája című filmjét, amely Keneally regényéből készült.
Maga a lista azoknak a zsidó férfiaknak, nőknek, felnőtteknek és gyerekeknek a nevét tartalmazza, akiket Schindler az auschwitzi transzport elől Morvaországba menekített. A most előkerült dokumentum az eredeti listának másolata.
Jelenet a Schindler listája c. filmből (Liam Neeson és Ben Kingsley)
A történészek szerint a lista volt az alapja Keneally könyvének, amely 1982-ben elnyerte a rangos Booker-díjat. „Ez az a lista, amelyet Tom használt a Schindler bárkája című könyv megírásakor, és ez irányította rá a világ figyelmét Schindler tetteire” – nyilatkozta az új-dél-walesi szövetségi állami könyvtár történész kurátora.
Dr. Olwen Pryke szerint, aki 2008 végén akadt rá a papírokra, az, bár egy másolat másolata, mégis megindító dokumentum. „Ha belepillantasz, a megmentett életeket látod” – tette hozzá.
Miután Keneally könyve megjelent, az író eladta művének háttérmunkáit tartalmazó aktáit, feljegyzéseit, és kutatási dokumentumait egy kéziratokra specializálódott ügynöknek. Az ügynök a hatdoboznyi anyagot 1996-ban adta el az ausztráliai könyvtárnak. A kurátorok akkor nem vették észre, hogy a megvásárolt anyag közt a dobozok egyikében a lista egyik példánya is megtalálható.
Keneally egy „Schindler-zsidótól”, a listán a 173. sorszám alatt található Leopold Pfefferbergtől kapta a dokumentumot. Pfefferberg volt az, aki kettejük 1980-as találkozója alkalmával sürgette Keneallyt, hogy írja meg Oskar Schindler történetét.
Dr. Olwen Pryke az előkerült dokumentummal
A szerző a Sydney Morning Herald című lapnak nyilatkozva elmondta, hogy végig az irattárcájában hordta a listát, míg bejárta a világot, hogy kutatásokat végezzen a könyvhöz. „Ez volt életemben az egyetlen alkalom, amikor valaki egy rendkívüli történetet kínált fel nekem, és én valóban csináltam is belőle valamit” – nyilatkozta Keneally.
Pryke szerint a megsárgult papírt, amely egy indigómásolat másolata, korabeli német újságkivágások és Keneally jegyzetei mellett találták meg. A 13 oldalas, 801 nevet tartalmazó lista az új-dél-walesi szövetségi állami könyvtárban valamint az intézmény honlapján is megtekinthető.
Kapcsolódó cikkek: