Ősi maja várost fedeztek fel a Yucatán-félszigeten

Ősi maja város feltárását kezdték el mexikói régészek a Yucatán-félszigeten; a hajdani települést sok tonnányi föld borítja, és teljesen benőtte a dzsungel.
A maja civilizáció a közép-amerikai prekolumbiánus kultúrák legjelentősebbike, amely elsősorban kifejlett írásmódjáról, művészetéről, monumentális építészetéről, valamint matematikai és csillagászati ismereteiről nevezetes.
A települést még 1995-ben fedezte fel egy helybéli lakos, aki rögvest értesítette a régészeket. A feltárásokra azonban, mint ahogyan az Archeologica című régészeti hírportálon olvasható, csaknem másfél évtizedet várni kellett.
Az újonnan megtalált és feltárandó maja város területét 30 négyzetkilométeresre becsülik. A szakértők szerint a település az ún. preklasszikus korból származik, és Kr.e. 250 körül alapíthatták. Az előzetes régészeti felmérések szerint a településen számos nagy építmény található, amelyek közül a legmonumentálisabb alapjának a szélessége eléri a 200, magassága pedig a 46 métert.
Adriana Velazquez, a Nemzeti Antropológiai és Történeti Kutatóintézet igazgatója szerint a város minden valószínűség szerint a politikai elit székhelye volt. A maja uralkodók a legkorábbi időktől kezdve ugyanis nagyszabású építkezésekkel igyekeztek demonstrálni hatalmukat, pont olyanokkal, mint amelyek az eddig elfeledett yucatáni településen találhatók. „A város révén új ismereteket nyerünk a maja civilizációról” – jelentette ki Velazquez.
A feltárások a dzsungelben kezdődnek
A régészek jelenleg a város két legfontosabb létesítményét tárják fel, ám a későbbiekben kisebb építményekre is sort kerítenek, hogy képet kapjanak a település fejlődéséről, és az egyes épületek rendeltetéséről. feltárás helyszínére jelenleg nem látogathatják, ám a tervek szerint két év múlva már idegenforgalmi látványosság lesz.