Fedezzük fel a geotermikus energia világát!
Amióta a Los Alamosi Nemzeti Laboratórium az 1970-es években foglalkozni kezdett a geotermikus energiával, a támogatói úgy tekintenek rá, mint a tiszta energia előállításának kulcsára.
A naperőművek csak napsütésben működnek, szélcsendben a szélerőművek is leállnak, a geotermikus erőmű viszont szünet nélkül termel.
A világ évi elektromos energia fogyasztása ma mintegy 10 billió watt. Ennek az energiának csaknem 90% a származik a szén- , gáz- és atomerőművekből, amelyek sokmilliárd tonna széndioxidot ontanak a levegőbe, és mérgező hulladékokat hagynak maguk után. A geotermikus energia szerény fél százalékkal részesedik a világ fogyasztásából. Kevés a politikai támogatottsága, és a nyilvánosság előtt szinte teljesen ismeretlen.
A földkéreg alatti magma felforrósítja a szilárd kérget, ami felhevíti a felszín alatti vizeket. A felhevülő víz nyomása ugyanúgy emelkedik, mint egy teáskannában, és a gőzsugár képes megforgatni egy turbinát.
Három dologra van szükség egy geotermikus erőforráshoz.
IzlandA Föld legkönnyebben hozzáférhető geotermikus forrása Izlandon található. Izlandot főleg a vulkánjai, gelccserei, és Björk, a rocksztár tették híressé. Mára azonban a szigetország új címet harcolt ki magának: a Föld legkörnyzetkímélőbb országa. Aki földgázt vagy szenet égető erőművet keres Izlandon, annak csalódnia kell. A villamos energia csaknem 100%-át szennyezés nélküli vízi és geotermikus erőművek szolgáltatják. A lakások mintegy 90%-ának a fűtését is hévízzel oldották meg, és az uszodákat, a városi járdákat, az üvegházakat hasonlóképp fűtik.
Az egyre növekvő áramfogyasztás fedezésének céljából építi az izlandi Reykjavík Energy vállalat legújabb erőmű telepét, a Hellisheiðit. Mire 2010-re elkészül, ez lesz a világ egyik legnagyobb geotermikus erőműve. A turbinái 90 ezer otthon ellátására elég áramot termelnek majd.
|
Észak Kalifornia
San Franciscótól csaknem 120 kilométerre északra fekszik a Geysers, a világ egyik legnagyobb geotermikus energia forrása. Szépséges természetvédelmi területnek tűnik, pedig valójában egy 48 négyzetkilométeres erőmű komplexum. A legnagyobb kiterjedésű és teljesítményű, amit valaha építettek. A több különböző vállalat tulajdonában lévő 22 különálló erőmű közel háromszor annyi energiát termel, mint Izland összes geotermikus erőműve együttvéve. Ahogyan Izland, úgy a Geysers is ritka geológiai környezetben, a híres kaliforniai törésvonalak fölött helyezkedik el.
Izlandtól eltérően, ahol a kutakból forró víz tör a felszínre, a Geysers gőzt szabadít fel. Jelenleg több mint 300 kútból áll. Itt azonban kiderült, hogy piszkos rokonukhoz, az olajhoz hasonlóan a geotermikus források sem kimeríthetetlenek. Fénykorában, az 1980 as években a Geysers erőművei közel 2100 megawatt teljesítménnyel termeltek, ami két atomerőművel ért fel, és elég volt a közeli San Francisco teljes kivilágításához. Az 1980 as évek közepén aztán kutak százaiból apadt el a gőz. Nem gondoltak arra, hogy a vízkészlet véges. Józan ésszel ma már azt mondanánk, hogy tudhatták volna. Hová lett a víz? 80%-a egyszerűen elpárolgott. A teljesítmény 10 éven belül több mint 40%-kal csökkent.
több mint 100 kilométer hosszú vezetéken szállítják a szennyvíz nyersanyagot
Nagyjából mindenki egy időben döntött úgy, hogy kivonul a Geysersből. Egy kivétellel: a Calpine Corporation 1999-re a 22 erőműből 19-et vásárolt meg . A kutak új életre keltését a Calpine úgy oldotta meg, hogy összegyűjtötte a környék szennyvizét. Miután megtisztították, több mint 100 kilométer hosszú vezetéken juttatták el a Geysershez, ahol a kutakba szivattyúzták. Döbbenetes mennyiségben, 72 millió literrel naponta, amennyivel 28 olimpiai úszómedencét lehetne feltölteni. A tervvel megállították a Geysers hanyatlását, de a teljesítménye még ma sem éri el az 1980-as csúcs 50%-át.
A geotermikus energia nagyon stabil, nagyon biztonságos és környezetbarát. Ráadásul olcsó. Néhány gond azért akad. Az első, hogy nem mindenki lakik egy vulkán tetején. A bárhol felállítható szél- és naperőművektől eltérően geotermikus erőmű csak a geológiai forró pontokon építhető, ilyen viszont a bolygó felszínének kevesebb mint 10%-án található. Két jövőbe látó csapat, az egyik Franciaországban, a másik Észak-Kaliforniában, úgy véli, hogy birtokában van a geotermikus energiát az egész világon elérhetővé tevő, forradalmian új technológiának.
Erről szól kétrészes cikksorozatunk következő része.