Gazdag római éremkincslelet Biatorbágyról
Mintegy 500 római ezüstpénzt rejtett az az agyagkorsó, amelyre még tavaly ősszel bukkantak a régészek Biatorbágy közelében.
A törökbálinti horgásztó közelében, Biatorbágy határában épülő leendő lakópark területén 2007 és 2008 között folytattak ásatásokat a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) régészei. A feltárások során előkerültek egy római kori villagazdaság épületének maradványai, amelynek falát eredetileg freskók díszítették. Az épületkomplexum feltehetőleg egy aquincumi polgár vidéki háza lehetett, hozzá tartozó gazdasági épületekkel.
2007 őszén az egyik, gabonaőrlésre szolgáló melléképületből egy szürke agyagkorsó került elő, amely 247 darab ezüstpénzt, úgynevezett antoninianust rejtett. Az érmék a rajtuk látható császárportrék tanúsága szerint III. Gordianus (Kr. u. 238–244) és Gallienus (Kr. u. 253–268) uralkodása között készültek. Egy évvel később, néhány méterre a kincs fellelési helyétől egy újabb, még nehezebb agyagkorsó került elő a földből. A leletet 2009 első felében érintetlenül állították ki a Magyar Nemzeti Múzeumban (MNM), felbontására csak most kedden került sor a KÖSZ központi irodájának restaurátorműhelyében, a sajtó képviselőinek jelenlétében. Az edényből mintegy 500 újabb ezüstérem került elő, közülük sok cementálódott és összetapadt, ezért a pontos számuk csak a várhatóan több hetet igénybe vevő tisztítást és restaurátori munkát követően lesz meghatározható.
Az érmék
Az érmék kora alapján a két korsóban elrejtett kincset kb. 20 év alatt gyűjthette össze tulajdonosa, és 260 körül rejthette el a Duna–Tisza-közéről érkező roxolánok inváziója elől. A szarmata lovasnép pusztító erejű támadást intézett Pannonia provincia ellen. Az átégett agyagfal-omladékok és padlók, valamint a rájuk zuhant elszenesedett tetőgerendák tanúsága szerint a feltárt villagazdaság épületei tűzvészben pusztultak el, feltehetőleg a barbár támadás következtében. A gazdaság rövidesen újjáépült, a villát még 100 éven át használhatták, ám az elrejtett kincsekért tulajdonosuk már nem tért vissza.
Sajtótájékoztató
Az előkerült leletek a restaurálás után az MNM gyűjteményébe kerülnek.
Horváth Anikó
Fotók: Beliczai László (MTI)