Elindult a 2009-es éghajlatvédelmi akciókörút
Április 15-én a Magyar Természetvédõk Szövetsége és 8 környezetvédõ szervezet elindította éghajlatvédelmi kampányát, amely 2010-re szorgalmazza egy radikális klímatörvény megszületését.
Magyarország az éghajlatváltozás káros hatásainak erõsen kitett térségben fekszik. A kockázatok csökkentése érdekében mielõbb környezetbarát életmódra kell váltanunk és a gazdaságnak is ilyen irányba kell átalakulnia. – olvashatjuk a Magyar Természetvédõk Szövetsége honlapján.
Javaslatuk, hogy az Országgyûlés 2010-re fogadjon el egy klímatörvényt, amely kikényszeríti és ösztönzi a takarékossági és megújuló energia beruházásokat: hazánkban éves ütemezés szerint kellene csökkenteni a fosszilis tüzelõanyagok felhasználását, 2012-tõl évi átlag 1%-kal.
„Arra kérjük a környezettudatos lakosokat, hogy elektronikus levélben vagy más módon keressék meg az országgyûlési képviselõiket és kérjék õket a klímatörvény támogatására. A választópolgárok online aláírásukkal a www.klimatorveny.hu honlapon is támogathatják a kampányt.” – mondta Botár Alexa, a Magyar Természetvédõk Szövetségének kampánykoordinátora.
A kezdeményezést jelenleg országosan 19 országgyûlési képviselõ támogatja. A természetvédõk abban bíznak, hogy a most kezdõdõ nagyszabású társadalmi kampánnyal a képviselõk többségét meg tudják gyõzni a klímatörvény fontosságáról.
Az április 15-i Ferenciek terén tartott nyitórendezvényen Szabó Imre környezetvédelmi miniszter és Nagy Andor (KDNP) a Nemzeti Fenntartható Fejlõdés Tanács társelnöke a támogatásáról biztosította a természetvédõket. A rendezvényen részt vett Greg Dorey magyarországi brit nagykövet (az Egyesült Királyság elsõként fogadott el klímatörvényt), aki szintén támogatja a klímatörvény megszületését.
„A brit klímatörvény fontos eleme, hogy tervezési biztonságot teremt a vállalkozásoknak és a lakosságnak, amely elengedhetetlen az új, klímabarát és energia-hatékony technológiákba való befektetések ösztönzéséhez. A törvény átlátható és rendszeres elszámoltatást biztosít a kormánynak a parlament felé: éves beszámolók készülnek a célok teljesítésérõl és legalább ötévente egyszer elõrejelzés készül a klímaváltozás várható hatásairól és a javasolt intézkedésekrõl.” – hívta fel a figyelmet a brit törvény jelentõségére a nagykövet.
Az utcai rendezvényen a járókelõk kipróbálhatták a különbözõ éghajlatvédelmi játékokat és támogatásuk jelzéseképp aláírhatták az ország legnagyobb utcai képeslapját.
Forrás: Magyar Természetvédõk Szövetsége