Lenyűgöző albán műemlék
A dél-albániai Buthrotum romváros (mai nevén: Butrint) 1992 óta az UNESCO világörökség része
Öt kilométerre Korfutól, a nyüzsgő görög nyaralószigettől Butrint őrzi azt a nyugodt légkört, amelyet például George Byron, az angol romantikus költészet kiemelkedő képviselője is kedvelt ezen a vidéken. Az ősi romokat a víz nyaldossa, a masszív görög falakat benőtte a növényzet, precíz római struktúrák, bizánci mozaikok és két velencei kastély színezi a látványt.
Albánia úgy tudta megőrizni ezt a műemlékegyüttest, hogy a helyi, a nemzeti és a nemzetközi szervezetek partnerséget alakítottak ki. A védett zóna a nemzetközi testületek támogatását élvezi, beleértve a Világbankot is.
Butrint lankás dombon fekszik, egyik oldaláról a Jón-tengerre, a másikon a Butrinti-tóra látni. A monda szerint a Trójából megmenekült Aeneas alapította a várost, régészek ezt az i.e. 8. századra teszik. Az i.e. 4. századra törzsi központ és Priamosz királyságának része lett. Buthrotumtól délre római kolóniát épített veteránjainak Augustus császár azután, hogy Marcus Antonius és Kleopátra ellen győzedelmeskedett az actiumi csatában.
Butrint további történelme igen zavaros: Bizánc, a normanok, az Anjou királyok, Velence uralkodói és a törökök söpörtek végig a területen, de 1912 óta a független Albánia része. 1992-ben a kommunista rendszer bukása sok kárt okozott, fosztogattak ezen a vidéken is. 1997-ben a társadalmi elégedetlenség a múzeum kifosztásához vezetett, de mára sok műtárgy a nemzetközi együttműködésnek köszönhetően visszakerült a múzeumba. A régi rendszer bukása problémákat okozott, de ugyanannyi lehetőséget is teremtett Butrintban.
A Butrint Alapítvány központja Nagy-Britanniában van, de albán hivatalnokokat alkalmaz, hogy ők fejlesszék idegenforgalmi célponttá a világörökségi területet megőrizve a környezetet.
Diana Ndrenika, az albán világörökség-igazgató azt mondja: „a nemzeti park nemcsak saját jogán sikertörténet, hanem beleillik abba az albán rendszerbe, hogyan kell egy ilyen forrást működtetni.” Az igazgató szerint a nemzeti park nagy hatást keltett Albánia többi részében, s modell lehet, amelyhez mindenki viszonyítani akarja saját területét.
Tirana a nemzetközi adományokat fiatal albán szakértők képzésére fordítja, néhány közülük már dolgozik az ország más részein, s a projekthez tartozik az a régészképző iskola Butrintban, ahol albán archeológusok helyi és külföldi diákokat oktatnak.