Újabb Leonardo-portré!
Nemrég beszámoltunk róla, hogy „Előkerült Leonardo kézírás alá rejtett ifjúkori önarcképe". Most az arezzói dóm ólomüvegablakán fedezték fel a mester élénk színekben pompázó portréját.
A katedrális jobb falának színes üvegablakain megelevenedő bibliai történetben, Lázár feltámasztásában vörös kalapban látható egy szeretetreméltó szakállas idős úr – Leonardo. A szépséges ólomüveg-ábrázolást a kortárs francia üvegablakfestő, Guillaume de Pierre di Marcillat (1475-1529) 1520 körül, vagyis Leonardo halála táján készítette.
A Discovery News arról számol be, hogy a Museo Ideale igazgatója Alezzandro Vezzosi fedezte fel képet, amiről Leonardo portréi című új könyvében számol be. Vezzosi szerint feltételezését alátámasztja, hogy a jelenetben felsejlik Az utolsó vacsora egyik alakja: „A szakállas aggastyán melletti alak erősen emlékeztet Máté arcélére Leonardo mesterművéből” – állítja.
Az üvegfestő Guillaume de Pierre di Marcillat Itáliában Donato Bramante építésszel és Raffaellóval együtt dolgozott, Leonardóval is találkozhatott. Legismertebb tanítványa Giorgio Vasari festő, építész és művészettörténész volt.
A történeti források – beleértve Giorgio Vasarit – Leonardót rendkívüli szépségű férfiként írják le, ám az évek múlása nyomot hagyott a valamikor jóképű firenzei géniusz arcán. Különböző források szerint hatvanévesen Leonardo da Vinci lényegesen idősebbnek tűnt koránál, s több utalásban a balkezes művész jobb keze élettelenül lóg, ami arra utal, hogy élete utolsó éveiben a reneszánsz nagy mesterét szélütés érhette.
Önarckép vázlat
A dolog szépséghibája, hogy senki sem tudja, valójában hogyan is nézett ki Leonardo da Vinci. Nincs egyetlen hiteles portréja sem, a legjobb ábrázolás egy önarckép, pontosabban vázlat, amelyet a művész 40 éves korában vetett papírra. „Leonardót tanulmányozva mindent hipotézisként kel felfogni” – írta a könyv előszavában Carlo Pedretti, a Kaliforniai Egyetem Leonardo Kutatóközpontjának igazgatója.
Alezzandro Vezzosi szerint ötféle portrétípus ismert, ezeknek hasonló eleme, például a szakáll. Az általa vezetett múzeum egyébként a toszkánai Vinciben, Leonardo da Vinci szülővárosában van, ahol a reneszánsz művész 1452-ben látta meg a napvilágot.
Kapcsolódó cikkek: