Felavatták Közép-Európa első Geológus kertjét
A világhírű tatai Kálvária-domb értékeinek megőrzéséért és fejlesztéséért országos szintű összefogás zajlott.
A tatai Kálvária-domb a 19. század első fele óta világszerte ismert. A területet a különleges, több mint 100 millió év földtörténeti eseményeit rögzítő geológiai értékei alapján 50 éve hivatalosan is természetvédelem alá helyezték.
Az elmúlt fél évszázad során a magyar geológusok a Föld távoli vidékeiről hozott növényekkel különleges kertté varázsolták a területet. A munka során különös szerencsével egy késő rézkori kőbányát és egy tágas, járható barlangot (Megalodus-barlang) is felfedeztek. A területet ma az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kezeli.
Az 50 éves évforduló méltó ünnepléseként 2009. május 9-én emléktáblát avattak a Tatai Természetvédelmi Területen, ahol Michl József, Tata város polgármestere, Hudecz Ferenc az ELTE rektora, továbbá a magyar geológustársadalom képviseletében Kordos László, a Magyar Állami Földtani Intézet (MÁFI; a terület korábbi kezelője) igazgatója, valamint Haas János, a Magyarhoni Földtani Társulat elnöke is koszorút helyezett el.
Az ünnepség keretében megemlékeztek az alapító Fülöp József akadémikusról is, és a terület jövőjét szem előtt tartva a tatai polgármester hosszú távú együttműködési szerződést ír alá az ELTE rektorával. Az együttműködés főbb területei érintik a köz- és felsőoktatási közös programokat, valamint a régiós kulturális és geoturisztikai terveket.
A terület, amely a gondos tervezés következtében több mint 600 növényfaj, köztük számos ritka örökzöld otthona is, az avatóünnepség során – hazánkban elsőként – megkapta a Geológus kert nevet.
A Kálváriadomb az évszázados kutatás ellenére máig szolgál újdonságokkal: a közelmúltban két, addig ismeretlen ammonitesz-fajt (külsőváza lábasfejű) is leírtak innen, amelyek a területen fellelt példányait az ünnepség résztvevőinek is bemutatták. A Kert szép példája annak, hogy hogyan hozható összhangba a gazdaság irányította bányászat és környezetünk fenntarthatósága. A Kert jövőbeni működtetésében a tatai középiskolások, valamint az ELTE környezettan és földtudományi alapszakos egyetemistái is részt vesznek majd.