Maja uralkodó maradványai Hondurasból
Egy ásatás során a régészek emberi maradványokat találtak a Honduras nyugati-részén fekvő Copán romvárosban. A leletek valószínűleg a tizenhat maja király egyikének csontjai.
A csontokat a nyugat-hondurasi Copán romváros maja templomának alapzatában találták meg az archeológusok. Dario Euraque, a hondurasi antropológiai és történelmi intézet igazgatója azt nyilatkozta, hogy egy valószínűleg harminc évesen elhunyt férfi földi maradványait találták meg a copáni Oropendola-templom egyik sírjában. A helyszín alapján a kutatók úgy vélik, hogy a csontmaradványok a maja dinasztia egyik első uralkodójáéi lehetnek.
A lelet megtartási állapota sajnos nagyon rossz, ugyanis az egykori fedőboltozat ráomlott, és betemette. Szerencsére a fogak nem károsodtak túlzott mértékben, s ez lehetővé teszi a további vizsgálatokat.
A Közép-Amerika nagy részét, beleértve Mexikó déli részét is uraló maja civilizáció Kr. e. 426-tól Kr. u. 900-ig virágzott. A Kr. u. 10. században a birodalom összeomlott, és súlyosan meggyengült, de véglegesen csak a spanyol hódítók alatt, a 17. században tűnt el. Egyes közép-amerikai törzsek, amelyek a maják leszármazottainak tartják magukat azonban máig beszélik a birodalom ősi nyelvét – illetve a maja nyelv valamelyikét –, továbbá a mai napig előfordulnak az ősi maja hit szellemében rendezett vallási rituálék, bár ezeket a kutatók is csak lámpással keresik. Copán romvárosa, ahol a maradványokat föllelték, a maja civilizáció egyik legfontosabb központja volt.
Kapcsolódó cikk:
Bejárat a maják földalatti birodalmába