Elsüllyesztik a régészek a hajóroncsot
A kiszáradás megakadályozása miatt ismét víz alá kerül az a 17. századi hajóroncs, amelyet januárban találtak a Dunában. A roncs a dorogi tóban kapott – remélhetőleg nem végső – nyughelyet.
„A hajómaradványra még az év elején bukkantak mederkotrás során Solt térségében” – mondta el Tóth János Attila, búvárrégész. Mire a szakemberek a helyszínre értek, a körülbelül 20 méter hosszú fahajó felét már a partra emelték, a másik felére pedig kavicságyat borítottak a munkások.
„Az évgyűrűk vizsgálata során kiderült, hogy 1615 táján a török hódoltság korában készült a hajó, vagyis a legkorábbi, eddig megtalált ilyen maradvány” – tette hozzá Tóth János Attila. A szakember szerint azonban nem csak a kora miatt számít kuriózumnak: az épen maradt részeken jó tanulmányozhatók a korabeli – eddig teljességgel nem ismert – hajóépítés részletei is.
A vízből kiemelt fa azonban konzerválás nélkül hamar károsodik. A maradványokat eddig Bölcskén, egy segítőkész vállalkozás telephelyén tárolták, a napokban azonban a dorogi tóhoz szállították, ahol elsüllyesztették azokat.
„Nem volt más választásunk, hiszen mindenképp el akartuk kerülni, hogy a lelet megsemmisüljön” – mondta a búvárrégész, hozzátéve, hogy a kiszáradt deszkák egy része nem süllyedt el, és csak akkor merülnek alá, ha megszívják magukat vízzel. Ezután fogják a hajóroncsot a tóban a kiszemelt helyre vontatni.
A dorogi tó a honi búvárélet egyik központja, így nem kell attól tartani, hogy a roncsnak baja esne. S mivel itt található az ország egyetlen búvármúzeuma is, az azt meglátogatók a későbbiekben a hajómaradványt is megcsodálhatják.
Forrás:Műemlékem.hu