Jane Goodall ismét Magyarországon
A világhírű brit főemlőskutató és ENSZ békenagykövet május 16-án és 17-én Budapestre látogat.
Dr. Jane Goodall a világ egyik legismertebb főemlőskutatója, akinek korszakalkotó munkássága nyomán átértékeltük az emberek és az állatok közötti viszonyt. Goodall 1960 júniusában Tanzániában, a Gombe Nemzeti Parkban kezdte kutatni a csimpánzok viselkedését. Úttörő munkájának eredményeit az egész világon ujjongva fogadták, amely új alapokra fektette, és a mai napig meghatározza a tudományos primatológiai kutatásokat továbbá az emberszabású majmokkal kapcsolatos közgondolkodást is.
A diploma nélkül doktori fokozatot szerzett Goodall a csimpánzok viselkedésének tanulmányozása mellett további jelentős etológiai kutatásokat is folytatott, amelyek közül kiemelkedik volt férjével, a természetfotós Hugo van Lawick-kel közös munkája, amelyben a Serengeti Nemzeti Park ragadozó emlősállatai, különösképpen a sakálok, a vadkutyák és a hiénák életét tanulmányozta. Goodall tudományos munkája eredményeit rendkívül élvezetes, kitűnő könyveiben tette közkinccsé, amelyek közül leghíresebb a csimpánzkutatásait bemutató „Az ember árnyékában” címmel megjelent műve, amely világszerte hatalmas sikert és elismerést aratott.
1977-ben Goodall megalapította a Jane Goodall Intézetet, amely tovább folytatja a Gombéban megkezdett kutatásokat, továbbá vezető szerepet tölt be a csimpánzok és élőhelyeik védelmében. Az Intézet széles körben ismert az új, közösség-központú természetvédelem megalapozásáról és afrikai fejlesztési programjairól, illetve az 1991-ben alapított Roots and Shoots (Rügyek és Gyökerek) Hálózatról. Utóbbi az intézet gyerekeket és fiatalokat összefogó nevelési és képzési programjával foglalkozik a világ 100 országában, amelyekben több mint 9000 csoportja fejti ki tevékenységét. A hálózat magyarországi egyesülete 2006 óta működik.
Goodall, aki 2002 óta az ENSZ békenagykövete, a környezeti nevelés elkötelezett híveként évente 300 napot utazik a világon, és előadásokat tart a csimpánzokat fenyegető veszélyekről, továbbá más környezeti válságokról. Dr. Goodall bízik abban, hogy az emberiség képes megoldani azokat a problémákat, melyeket saját maga előidézett. Hallgatóságát folyamatosan arra ösztönzi, hogy ismerjék fel személyes felelősségüket, és higgyenek abban, hogy a világ olyan amilyenné mi magunk tesszük. Fontos üzenete, hogy életstílusunk megváltoztatásával és közösségi tettekkel képesek vagyunk változásokat előidézni.
2008-ban a Budapesti Állatkertben
Goodall világ körüli útjának május 16-i és 17-i állomása Budapest lesz. Május 16-án (szombaton) részt vesz a Jane Goodall, s Wild Chimpanzees című film egyszeri budapesti vetítésén, amelyet a Cinema City Aréna Plázában lévő IMAX mozijában mutatnak be. A vetítés előtt Goodall személyesen mesél életéről és jelenlegi munkájáról. A jegybevétel egy részét jótékony célra fordítják: a magyarországi fiatalok környezettudatos nevelését, illetve afrikai oktatási programokat támogatnak.
Goodall a tavalyi rendezvényen
Május 17-én vasárnap az érdeklődők a Millenáris Parkban megismerkedhetnek a Rügyek és Gyökerek Egyesület munkájával, délután 5 órától pedig Goodall tart másfél órás előadást. Ezt követően könyveit dedikálja, és lehetőség nyílik állatok jelképes örökbefogadására és környezettudatos ajándéktárgyak vásárlására is, aminek bevételéből ugyancsak a szervezet programjait támogatják. A május 17-i előadás mindenki számára nyitott és díjtalan, azonban érdemes mihamarabb regisztrálni a janegoodall.hu weboldalon, ahol az érdeklődők a filmvetítésről és program többi részletéről is tájékozódhatnak.
Forrás: janegoodall.hu
Kapcsolódó cikkek: