Maguktól is megvédték a kastélyt a betlériek
A szakemberek sem nagyon értik, miként maradhatott tökéletes épségben a 20. század második felében a felvidéki betléri kastély.
Fotók: Kovács Olivér
Műemlékem.hu
„Betléren úgy maradt meg minden, ahogy azt az Andrássy-család a második világháború után hagyta” – nyilatkozta Eva Lazarova, a kastély igazgatója, aki szerint a háborúnak csak a szele érintette ezt a dél-szlovákiai térséget, ráadásul a helybéliek szerették az Andrássyakat, a vadászkastélyukat, ezért megvédték a fosztogatástól, csakúgy mint a közeli krasznahorkai várkastélyt. Az épület mellett megkímélték és megőrizték az edényeket, a bútorokat, az ágyneműket, a festményeket és a tizenötezer kötetes könyvtárat is, pedig abban igazi ritkaságok, még egy 1564-es Dürer kötet is akadt.
Az ’50- években ugyan felmerült, hogy szakközépiskolát telepítsenek a kastélyba, azonban a felülről érkező szándékot a település vezetőinek sikerült megtorpedózniuk. Így a betléri kastély Csipkerózsika álmát alhatta, míg a fellendülő turizmus révén a térség egyik legkedveltebb kirándulóhelyévé nem vált.
„Évente nyolcvan–kilencvenezer látogatónk van. Legnagyobb számban természetesen szlovákok, közvetlenül mögöttük pedig magyarok következnek. Örömteli, hogy már a nyugatiak is felfedezték a kastélyt” – mondta Eva Lazarova, hozzátéve, hogy vonzerő a műemléket körülvevő, jelenleg 57 hektáros, 1792– 95 között tervezett parknak is köszönhető.
A betléri kastély kincsei közül néhányat hamarosan a Gödöllői Királyi Kastélyban láthatnak az érdeklődők. Június 5-én nyílik meg ugyanis a gróf Andrássy Gyula életét bemutató kiállítás, amelyre a betléri kastély a többi között a Kiegyezés utáni első miniszterelnök portréját és az államférfi szüleit (gróf Andrássy Károlyt és Szapáry Etelka grófnőt) ábrázoló Barabás Miklós festette festményt is kölcsönzi. Az Erzsébet királyné életében jelentős szerepet játszó idősebb Andrássy Gyula emlékét méltató kiállításon a tárgyak egészen szeptemberig maradnak, ekkor viszik csak vissza Betlérre. A hajdani miniszterelnök egész életében kötődött a gömöri térséghez: valószínűleg Oláhpatakon született, gyermekkorában és idősen visszavonulva is Tőketerebesen élt és ott helyezték nyugalomra a kastélyuk parkjában álló mauzóleumban.
Forrás: Műemlékem.hu
Kapcsolódó cikk:
Az Andrássy család nyomában