Az éghajlatváltozás a kipusztulás szélére sodorhat több cetfajt

Egy brit kutatás szerint a globális felmelegedés jóval több bálnát és delfint veszélyeztethet, mint azt eddig feltételezték.
„Régen elsősorban a kis számú sarki fajok miatt aggódtunk, amelyeket a tengert borító jég zsugorodása fenyegetett. Az új kutatás azonban rámutat arra, hogy sokkal több faj forog veszélyben” – jelentette ki Colin MacLeod, az Aberdeeni Egyetem munkatársa, aki kutatási eredményeiről az Endangered Species Research című szaklapban számolt be.
A kutató szerint a tengerek hőmérsékletének emelkedése a cetfélék élőhelyeinek 88 százalékát érintheti negatív irányban, tehát feltehetően zsugorodni fog az alkalmas élőhelyek területe. Mindez azzal jár, hogy a tengeri emlőspopulációk egyedszáma is csökkenni fog. A BBC hírportál szerint egyes esetekben a speciális élőhelyek olyan drámai méretekben megfogyatkozhatnak, ami néhány fajt a kihalás széléig is sodorhat.
Fotó: Brian Skerry
„Egyes mérsékelt égövi fajoknak nem csak a növekvő hőmérséklet miatt akad félnivalójuk, hanem azért is, mert sekély vizekben élnek. Nem tudnak hűvösebb környékre költözni, ha a szomszédos területeken túl mély számukra a víz.” – vélekedett MacLeod, aki kutatásának következő fázisában számítógéppel próbálja modellezni az egyes fajok klímaváltozással szembeni reakcióit. A szakember szerint ennek segítségével kideríthető, hogy hogyan lehet a lehető legjobban megóvni a világ cetféléit.