150 éve született Bánki Donát

A Magyar Posta alkalmi bélyeg kibocsátásával köszönti Bánki Donát születésének 150. évfordulóját.
Bánki Donát (Bakonybánk, 1859. jún. 6. – Budapest, 1922. aug. 1.) gépészmérnök, feltaláló, egyetemi tanár, az MTA levelező tagja. A budapesti Műegyetemen szerzett gépészmérnöki diplomát, majd szerkesztőmérnökként az iparban helyezkedett el (MÁV gépgyár, majd Ganz-gyár). Az egyetemen 1879–80-ban a műszaki mechanika tanszéken tanársegéd volt, majd 1899-től haláláig a hidrogépek, kompresszorok és gőzturbinák szerkezettanának professzora.
Munkássága szorosan összekapcsolódott Csonka Jánoséval, akivel 1890-re kifejlesztették az ún. Bánki-Csonka motort, amely a Ganz-gyár nemzetközileg is versenyképes terméke volt. 1893. február 11-én Csonka Jánossal szabadalmaztatták a fúvókás benzinkarburátort (porlasztót), megelőzve ezzel a külföldön általánosan úttörőnek tartott Wilhelm Maybachot. 1894-ben szabadalmaztatta az első nagynyomású robbanómotort, a saját korában méltán világhírű Bánki-motort, amelynél a robbanókeveréket a hengerbe porlasztott vízzel hűtötte le, s ezzel a motor hatásfokát korábban nem remélt mértékben sikerült fokoznia. (Mind a kompresszió-növelés, mind a vízbefecskendezés elsőként Bánki által tisztázott elvét később is alkalmazták, bár a Bánki-motor elterjedését a néhány évvel később megjelent Diesel-motor megakadályozta.) Az általa 1917-ben feltalált Bánki-turbina új utakat nyitott a törpe vízierőművek fejlesztésében. 1918-ban nagyszabású tervet dolgozott ki a Vaskapu vízerejének hasznosítására.
Írásaiban főként a gázmotorok elméletével, a gőzturbinák és hidrogépek szerkesztési alapelveivel foglalkozott. A Pallas Nagy Lexikona szerzőinek egyike volt 1893-tól.
Halála után a vízturbináért (1926) az MTA nagydíjával tüntették ki. Nevét több oktatási intézmény illetve a 131763-as számú Donátbánki kisbolygó is viseli. Emlékére a Gépipari Tudományos Egyesület 1955-ben három fokozatú, díjazással egybekötött, évenként kiosztott műszaki kitüntetést alapított.
A bélyegképen Bánki Donát portréja, valamint néhány találmánya látható. A 300 ezer példányban megjelenő bélyeg június 5-én kerül kibocsátásra.
Forrás: Magyar Posta