Üldözik az albínókat Kelet-Afrikában
A pigmenthiánnyal született afrikaiak gyakran válnak gyilkosság áldozatává. A gyilkosok a testrészeket varázslóknak adják el, akik szertartásaikhoz fölhasználják őket. Lupita Nyongo kenyai filmrendezőnő a Kelet-Afrika szerte üldözött albínókról készített dokumentumfilmet.
Nyolc ember sorsát követi nyomon az In My Genes (Génjeimben) című dokumentumfilm, amely az afrikai albínókkal szembeni diszkriminációt és az őket ért megpróbáltatásokat mutatja be. A 27 esztendős Lupita Nyongo filmjét nagy sikerrel mutatták be a New Yorki Afrika Filmek Fesztiválján.
A rendezőnő elsődleges szándéka az volt, hogy szót emeljen a kiszolgáltatott helyzetben lévő pigmenthiányos kelet-afrikai emberekért, illetve fölébressze a többségi lakosság lelkiismeretét. Az albínó kisebbség hosszú időn keresztül nem hallathatott magáról, s ezt a hallgatást törte meg Nyongo filmje. Az EFE spanyol hírügynökségnek nyilatkozva a rendezőnő kifejtette, hogy csodálja a filmjében szereplők erejét. A filmben szereplő egyik albínó nő, Agnes, vele született albinizmusának következtében elveszítette szeme világát. Nyongo azt mondta róla, még életében nem találkozott erősebb és bizakodóbb emberrel.
Albínó kislány Tanzániából
„Harcolni kell az albinizmust övező tudatlanság ellen. Három évvel ezelőtt választottam ezt a témát, amikor rájöttem, hogy albínó szomszédom helyzetéről nem tudok semmit” – nyilatkozta a fiatal rendező.
A film kenyai bemutatójának időpontjában zajlik egy bírósági tárgyalás Burundiban, amelyben 11 gyanúsítottat vádolnak 12 albínó személy meggyilkolásával. Az áldozatok testrészeit a vád szerint Tanzániában, varázslóknak értékesítették, akik rituáléikhoz felhasználják azokat. A BBC News online kiadásának beszámolója szerint jelenleg Tanzániában is folyik egy hasonló jellegű bírósági eljárás, amelyben 12 embert vádolnak albínó személyek megölésével. A tudósítás azt is megemlíti, hogy ez utóbbi országban több mint negyven albínót gyilkoltak meg az utóbbi másfél évben. A testrészeknek nagy a keletje a helyi varázslók között, akik szerint az albínók testrészeiből készített varázsszerek szerencsét és gazdagságot hoznak.
A filmrendezőnő szerint az albínókkal kapcsolatos hiedelmek iszonyú károkat okoznak a társadalomnak, s úgy látja, a kiutat ebből egyedül a hatékony oktatás hozhatja meg. „A babonák nemcsak Tanzánia távoli vidékein élnek, hanem az olyan kozmopolita nagyvárosokban is, mint például a Kenya fővárosa, Nairobi” – tájékoztatott Nyongo.
A feketék gyanakvása és kirekesztése az albínókkal szemben általános gyakorlat Kelet-Afrikában. A rendezőnő elmondta, hogy olyan esetek is előfordultak, amikor az albínó csecsemőket szülő anyák attól való félelmükben, hogy a férjük azzal fogja őket vádolni, hogy fehér férfival csalták meg őket, megölik újszülöttjeiket.
Kenyában nagyon sok család örökre elzárja a külvilágtól az albínóként született gyermeket, éppen ezért gyakorlatilag lehetetlen megbecsülni az albínók pontos számát.
Albínó afroamerikai nő (Fotó: Robert Clark)
Lupita Nyongo egyébként a kenyai egészségügyi miniszter, Peter Nyongo lánya. Szerinte az albínók védelmében a kormánynak is lépéseket kell tenni. Első lépésként föl kellene mérnie a kisebbség pontos létszámát, majd el kell látni őket megfelelő fényvédő szerekkel, végül pedig el kell törölni a babonákat, és harcolni kell a butaság ellen, illetve fel kell ébreszteni a társadalom lelkiismeretét. Lupita Nyongo ezeket a célokat kívánta filmjével előmozdítani, aki azt is bejelentette, hogy apja már fölvette a hivatalos kapcsolatot a kenyai albínók szervezetével.
Kapcsolódó cikk:
Jelentés Kelet-Afrikából