30 éve hunyt el John Wayne
Fénykorában valószínűleg a világ legismertebb színésze volt, sokan pedig ma is vele azonosítják a makulátlan, becsületes, tiszta szívű – és persze legyőzhetetlen – Amerikát.
Az eredetileg Marion Michael Morrison névre hallgató filmszínész az Egyesült Államok egyik ikonja. Több mint százötven filmben alakított főszerepet, s – bár voltak botlásai, sőt súlyos melléfogásai is – e páratlan életműben soha nem mocskolta be a róla kialakított tisztességes, becsületes, nyílt és egyenes férfiról alkotott képet. Wayne a klasszikus amerikai hősök megtestesítője, s több évtizedes pályafutása során töretlenül foglalt helyet a legnagyobb hollywoodi filmszínészek között.
A sportdiplomát szerző fiatal Wayne pályája kezdetén amerikai futballista volt, miközben a Fox stúdió kelléktárában is dolgozott. Így került kapcsolatba a film világával, s néhány kisebb szerep után Raoul Walsh rendező 1930-ban neki adta nagyszabású vadnyugati filmeposzának, a Nagy ösvénynek a főszerepét. A gyenge hangtechnikai minőségben készült mű azonban totális bukás lett, amelynek következtében Wayne mintegy tíz éven keresztül B-kategóriás mozikban tudott csak szerepeket elvállalni. Már a végső elkeseredés határán volt, amit házassága is megsínylett, amikor 1939-ben a filmtörténet legnagyobb westernrendezője, John Ford főszerepet kínált neki a Hatosfogat című filmjében. A film óriási siker lett, amely mára klasszikussá vált, Wayne pedig végre befutott.
A Hatosfogat sikere után egy sor westernben illetve háborús filmben vállalt főszerepet, szuggesztív alakításai tekintélyt sugároztak. John Fordot mentorának tekintette, s közös munkásságuk több halhatatlan filmalkotás formájában maradt fönn. Ilyen például a rendező „lovassági trilógiája”, köztük az Apacserőd, amelyben Wayne John Ford másik sokat foglalkoztatott színészsztárjával, Henry Fondával dolgozott együtt. 1947-ben eljátszotta Tom Dunson szerepét Howard Hawks Vörös folyójában, amivel színészi képességeinek olyan mélységeit tárta föl, amire a kritikusok korábban még csak nem is gondoltak. Kedvenc szerepét, amelyben tehetsége még jobban kiteljesedett, a lovassági trilógia második részében, az Aki sárga szalagot viselt című filmben kapta. A trilógia befejező darabja, a Rio Grande idején John Wayne már a legnagyobb hollywoodi állócsillagok közé tartozott.
Westernfilmjeinek sikerétől felbuzdulva Ford lehetőséget biztosított Wayne komikusi tehetségének megcsillantására. Munkájuk eredménye a Csendes férfi, amelyben Wayne kitűnően megállja a helyét. Az 1956-os A kutatók Ford egyik legjelentősebb filmje, amiben John Wayne jellemábrázolásának új oldalait tárja a néző elé.
Mivel négy gyermeke volt, Wayne-t felmentették a katonai szolgálat alól, ugyanakkor ez nem tántorította el az amerikaiakat attól, hogy mint igazi háborús hősre tekintsenek rá. Háborús filmjeiben nyújtott alakításai közül kiemelkedik az 1949-es Iwo Jima fövenye, amely Oscar jelölést eredményezett a sztárnak.
A mindig is konzervatív nézeteket valló színész jobboldalisága egyre nyilvánvalóbbá vált. Részt vett például a Hollywoodban tevékenykedő Amerika-ellenes Tevékenységet vizsgáló Bizottság munkájában, később kiállt a vietnami háború mellett, amelynek egyik legnagyobb propagandafilmjét a Zöldsapkások című alkotást a főszerep eljátszása mellett saját maga rendezte. Ezzel mind szakmai tekintélyének, mind pedig az amerikai politikának sokat ártott.
Továbbra is a western volt az a műfaj, ahol Wayne tehetsége és karizmája érvényesülni tudott. Az olyan klasszikusokkal, mint Hawks Rio Bravója vagy Ford Aki megölte Liberty Valance-t című filmje még a legliberálisabb kritikusokat is levette lábáról, a közönségről nem is beszélve. A sok hasonló szerep végül óhatatlanul szokott modorosságokat eredményezett a játékában, ám ezt is felismerte, s kicsit önmagát parodizálva olyan remekül játszotta el 1969-ben a Félszemű seriff főszerepét, ami a legjobb férfi színésznek járó Oscar-díjat is meghozta számára.
1964-ben tüdőrákkal megoperálták, s az elhatalmasodó betegség ellen bátran felvette a harcot. Élete egyik legmegrázóbb és legjobb alakítását utolsó filmjében az 1976-os A mesterlövészben nyújtotta, ahol egy súlyosan rákbeteg, öreg pisztolyhőst formált meg, aki úgy dönt, hogy egy utolsó nagy párbajban méltó módon vesz búcsút az élettől. Maga Wayne három évvel később, 1979. június 11-én hunyt el.