Minden idők tíz legnagyobb találmánya
A londoni Science Museumban fennállásának 100. évfordulója alkalmából kiválasztották azt a tíz találmányt, amelyeket az emberiség történelmében a legfontosabbnak ítéltek.
Egész nyáron keresztül lehet szavazni a kiválasztott tíz tárgy közül arra, hogy végül melyik találmány legyen a legnagyobb. „Azért ezt a tíz dolgot választottuk, mert igen nagy fontosságúak a világtörténelemben, és óriási hatásuk van arra, ahogyan ma élünk” – nyilatkozta Tim Boon, a múzeum főkurátora.
A múzeum honlapján bárki leadhatja szavazatát, sőt lehetősége van azt is leírni, hogy saját életében melyik felfedezés illetve találmány volt a legnagyobb befolyással. Ez utóbbi bármilyen tudományos-műszaki-technikai szabadalom, módszer vagy felfedezés lehet, nem csak a tizes válogatásból lehet meríteni. Számos embernek, aki mesterséges megtermékenyítéssel jött világra, minden bizonnyal a lombikbébi eljárás áll az első helyen.
De lássuk a találmányok tízes listáját! A kiállítás anyagából származó tíz tárgy, amelyre szavazni lehet időrendi sorrendben a következő: a gőzgép (1712), Stephenson gőzmozdonya (1829), elektromos távíró (1837), az első röntgengép (1895), Henry Ford T-modellje (1908), a penicillin (1928), a V2 rakétamotor (1944), a Pilot ACE számítógép (1950), az eredeti DNS-modell (1953) valsmint az Apolló 10 űrkompja (1969).