Kilakoltathatják Afrika legnagyobb nyomornegyedének lakóit
Közel kétmillióan élnek Kenya fővárosának nyomornegyedeiben, ahol a lakosok nem jutnak tiszta vízhez, sem oktatáshoz, ráadásul folyamatosan fenyegeti őket a kilakoltatás.
Az Amnesty International emberjogi szervezet (AI) jelentése szerint Nairobi lakosságának több mint a fele nyomornegyedekben él. A kenyai fővárost számos bádogváros veszi körül, köztük Kibera, amely a fekete kontinens legnagyobb és legnépesebb nyomornegyede.
Bár 2007-ben az ország legfelsőbb bírósága megtiltotta a kényszer-kilakoltatásokat, az itt élők feje fölött Damoklész kardjaként függ otthonuk elvesztésének réme. A kenyai kormány tavaly ugyanis nyilvánosságra hozta azt a kétéves tervét, amely a főváros folyóit hivatott megtisztítani az ipari hulladéktól és a felhalmaozott szeméttől. A terv sikeres megvalósítása érdekében lakások és üzletek ezreit fogják lerombolni, azokat, amelyek a folyópartok 30 méteres körzetében találhatók.
Az otthonok elveszítése az AI 44 oldalas jelentése szerint több mint 127 ezer embert érint. A szervezet felszólította a kelet-afrikai ország kormányát, hogy haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat a házrombolásban érintett közösségekkel a kilakoltaás lehetséges alternatíváiról, tájékoztasson a biztosítékokról, és dolgozzon ki átfogó tervet az emberek elhelyezésére és kártalanítására.
„Ahogy ezek az emberek élnek, az emberi jogi botrány és az emberi méltóság megsértése – jelentett ki Irene Khan az AI főtitkára. Khan az elmúlt héten utazott Nairobiba, hogy átadja a szervezet által készített jelentést, amely „A láthatatlan többség: Nairobi kétmilliónyi nyomorultja” címet viseli.
Kapcsolódó cikk:
Jelentés Kelet-Afrikából