A Chagas-kór
Amíg a szív normális ritmusban ver, az ember nem sokat morfondíroz rajta. Ha azonban fény derül valamilyen zavarra, akkor kezdjük megbecsülni, milyen csoda rejlik a stabil szívritmusban.
Minden a ritmussal kezdődik. Ta-tamm, ta-tamm. Ez a ritmus biztosítja, hogy kellő számú összehúzódás kísérje azt a testhelyzetet, ha valaki ül vagy ha olyan tevékenységet fejt ki, amely szaporább szívverést igényel. Ez az élet része! Sőt! Azt is mondhatjuk, hogy ez maga az élet!
A Chagas-kór olyan mértékben károsítja a szív ingerületvezető rendszerét, hogy a betegeket erősen meggyötri a szövődményként jelentkező, kaotikus ritmuszavar. A Chagas-kór egyedülálló tulajdonsága, hogy kétféle ritmuszavart is előidézhet. A szívverés lelassulhat, de szaporává is válhat. Nem ritka, hogy egyazon betegben mindkét kóros típus jelentkezik. Ez egészen elképesztő. A ritmuszavarok teljes skálája előfordul.
Bár a Chagas-kór egész családokat tizedel meg, mégsem genetikai rendellenesség az oka. A kórt – a fejlődő országokban oly gyakori módon – egy közönséges rovarcsípés terjeszti: a vérszívó rablópoloskák álmukban támadják meg áldozataikat. A rovarok ürülékükkel egy apró parazitát hagynak hátra, amely a csípés helyén behatol a keringésbe. Ez a mikroorganizmus megfertőzi a szívet, és pont azokat a sejteket pusztítja el, amelyek működése létfontosságú számunkra. A helyükön csak hegszövet marad.
A hegszövet jelenléte megzavarja a szívizom normális elektromos tevékenységét. Megszűnik az összehangolt ingerületvezetés, és az impulzus már nem tud akadálytalanul végigfutni a kijelölt útvonalon.
Kisebb elektromos hullámok keletkeznek, amelyek igen gyorsan cirkulálnak. Ennek következtében kaotikussá válik a kamrák működése, és abnormális remegés veszi kezdetét. Ez a kamrai remegés nem azonos az összehúzódással, és nem képes továbbítani a vért az agyba valamint a többi szervbe. Ehelyett a vér a szívben pang, ami a betegeknél eszméletvesztést és hirtelen halált idézhet elő.
A hegszövet a szívizomzatban évek alatt képződik. A legtöbb áldozat még gyermekkorban fertőződik meg, de csak felnőttkorban jelentkeznek náluk a tünetek. Ez annyira hihetetlen, mert olyan sok testrészünk van szabadon: a láb, az ujjak, a lábszár, a fej, és mégis a szívet támadja meg, ami pedig olyan védett helyen van. A kór pont olyan helyet szemel ki magának, ami annyira védett, és alig lehet megtalálni.
A orvosok a betegség kezelésekor egy olyan eszközt ültetnek be a beteg mellkasába, ami egyaránt megakadályozza a veszélyesen lassú, illetve a fatálisan szapora ritmuszavar kialakulását. Egy ilyen parányi, pacemaker- és defibrillátor-funkcióra egyaránt képes eszköz a páciens szívének minden szükséges támogatást biztosíthat.
Ha például percenként ötven alá esik a pulzusa, a pacemaker veszi át az irányítást. Ha veszélyes ritmuszavar lép fel, akkor pedig a defibrillátor lép üzembe: sokkot ad le, hogy a szívverés visszatérjen a normális ritmusba. Egy ilyen eszköz ára azonban húszezer USA-dollár körül mozog.