Hirtelen szívleállás

Kevin Oill főiskolai hallgató épp a barátaival tévézett, amikor hirtelen, minden előjel nélkül leállt a szíve, és elájult. Még csak meg sem szólalt, egyszerűen csak a földre zuhant…
Kevin Oill-t egy potenciálisan végzetes ingerületvezetési zavar döntötte le a lábáról, ami évente több mint harmincezer emberéletet követel az Egyesült Államokban. Ez a hirtelen szívleállás.
Amikor zavar támad a szív ingerületvezető rendszerében, az összehúzódások szabálytalanná válnak, és a pumpafunkció megszűnésével leáll a vérkeringés. A szervezet oxigénhiányban szenved. A kamrai izomrostok azonban csak remegnek és képtelenek arra, hogy összehangolt működéssel továbbítsák a vért. Az orvosok ezt a kaotikus elektromos tevékenységet ventrikuláris fibrilláció-nak nevezik, ami életveszélyes ritmuszavarnak számít. Beavatkozás nélkül a betegek tíz percen belül meghalnak. A tehetséges kosárlabda-játékos, Hank Gathers is ennek a szövődménynek esett áldozatul 23 éves korában.
Kevin Oill pedig csak 18 éves volt. Élettelen volt a tekintete, és egészen fennakadt a szeme. Levegő után kapkodott. Kevin szerencséjére a barátai közül néhányan tudták, hogy mi a teendő, mivel önkéntes elsősegélynyújtók voltak.
Kevin szíve közel tíz percig nem húzódott össze. Csak a kardiopulmonális újraélesztés mentette meg az agysejtjeit a károsodástól. Jon Berardi a főiskola egyik önkéntes elsősegélynyújtója. Ez volt az első éjszakája, amikor őt bízták meg az ügyeletvezetéssel. Amikor a helyszínre érkezett, még csak annyit tudott, hogy egy diák légzészavarral küzd, mégis magához vett a kocsijából egy automata külső defibrillátort, azaz AED készüléket.
Amikor a kamraizomzat remegni kezd a ventrikuláris fibrillációnak nevezett kórkép során, az érintett betegek több mint 90 százaléka meghal. Az egyedüli kezelési lehetőség az, ha a szívet nagy erejű áramütéssel defibrillálják, ami teljesen kioltja a kaotikus működést. A leállást követően esély nyílik arra, hogy a szívben beinduljon a normális ingerképzés, és visszaálljon a szabályos ritmus.
Újraélesztési – mentési gyakorlat
Kevin esetében szerencsére egy enyhe ütés is elég volt, akinek a legjobb barátai mentették meg az életét. Ha teljesen egyedül lett volna a szobájában, valószínűleg nem éli túl a rohamot, mert senki sem vette volna észre, hogy mi történt vele.
Az orvosok azt gyanították, hogy Kevin családjában egy gyilkos kór lappanghat, ezért kivizsgálták a szüleit és az ikeröccseit is. Ezen a ponton mélyedjünk el egy kicsit a családi előzményekben…
Miután az orvosok átnézték a kórtörténeteket, olyasmire bukkantak, ami a potenciális szívbetegség egyik jele lehetett Kevinnél. Otthon történt, hogy Kevin egy rövid időre elájult, még másfél héttel a szívleállása előtt.
![]() |
| ![]() |
Legfeljebb egy másodpercig tartott, mert ekkor a padlóra zuhant. Nem hitték, hogy komoly a baj, azt gondolták, valami vírus. Nem hívtak mentőt, mert az előzményekből úgy tűnt, hogy Kevin egészséges.
Defibrillátor
Az ájulás gyakori tünet, de a kivizsgálás olyan eltérésre is fényt derített, mellyel együtt már bizonyíték igazolta az orvosok aggályait. Ez egy genetikai rendellenesség, amelyet hosszú QT-szindrómának neveznek. A család választ szeretne: tudnak-e segíteni rajtuk az orvosok, s ha igen, hogyan.
A szív biológiai szerv, és nem egy svájci óramű, épp ezért apró fennakadások is előfordulhatnak a működésében. A szívritmus ugyanis nem mindig azonos a percenkénti 60/70 összehúzódással. Jöhet egy extra ütés vagy kimaradhat egy ütés, és ennek gyakran nincs is semmiféle kóros következménye. Ha azonban ilyesmi rendszeresen előfordul, és ez sorozatosan szapora szívverést idéz elő, akkor a ritmuszavarok már kórossá fajulhatnak.
Kevin Oill szívbetegségére nincs gyógyszer. Minden szívverés újabb szívleállást idézhet elő nála. Azoknál a betegeknél, akiket egyszer már ledöntött a lábáról a hosszú QT-szindróma, nagy valószínűséggel újabb roham várható. Segíteni azonban lehet rajta. Korábban egy defibrillátorral mentették meg a barátai Kevin életét. Most mindig magával visz egyet, bárhová is megy.