Őskarszt a bányában
A Bakony déli részén fekvő Úrkút mellett az egykor működő mangánbányában az érc kitermelését követően látványos, ősi trópusi kúpkarsztok ép maradványai kerültek napvilágra.
Az „Úrkúti-őskarszt természetvédelmi terület” a falu keleti peremén lévő látványos, egykori külszíni bányában található (1), amely a Csárda-hegyi tanösvény mentén közelíthető meg.
A mangánércet kézi szerszámokkal termelték ki, ennek köszönhetően az érc feküjét alkotó alsó-jura korú világosvörös mészkő erősen tagolt, kúpkarszt jellegű felszíne teljes épségben tárult fel (2). A brachiopodák (pörgekarúak), krinoideák (tengeri liliomok) és ammoniteszek (külsővázas lábasfejűek) vázait kőzetalkotó mennyiségben tartalmazó biogén mészkő a jura elején, a tenger hátságokkal tagolt, sekélyebb területein képződött, kb. 190 millió évvel ezelőtt. A mangántartalmú üledékek a sekélytengeri hátságok mentén kialakult mélyebb tengeri medencékben rakódtak le.
A jura mészkő a kréta és a paleogén (óharmadidőszak) során több fázisban karsztosodott, karsztos mélyedéseiben oxidos mangánérc halmozódott fel.
Szöveg: Budai Tamás
Fotók: Korbély Barnabás
Részlet a Magyar Állami Földtani Intézet új, turistáknak szóló földtani atlaszából.