Fenyegető nőhiány Vietnamban
A mesterséges orvosi beavatkozások következtében egyre kevesebb lány születik Vietnamban – ha a tendencia a jelenlegi mértékben folytatódik, 2030-ban 3 millió férfi maradhat pár nélkül.
A közel 87 milliós lakosú Vietnamban az elkövetkező évtizedekben milliókat érintő súlyos demográfiai egyenlőtlenség alakulhat ki. Jelenleg minden 100 leánygyermek születésére átlagosan 112 fiú jut, egyes településeken azonban akár 130, hasonlóan Kínához, ahol az arány 100:120, ugyancsak a fiúk javára. A jelenség oka a hagyományos délkelet-ázsiai értékrendben gyökeredzik: az elsőszülött fiú feladata a nemzetség fennmaradásának biztosítása, valamint az idős szülők gondozása.
Az egészségügyi ellátórendszer fejlődése miatt a házaspárok Vietnamban is hamar megtudhatják születendő gyermekük nemét. Bár az országban nincsen abortusztilalom, azt 2003 óta tiltják a törvények, hogy az orvosok a magzat nemére vonatkozó információt adjanak a szülőknek. Ezt azonban sokan figyelmen kívül hagyják, amivel leánygyermekek százezreinek sorsa pecsételődik meg.
A kormány ezért szigorúbb intézkedéseket tervez a gyermekek neme miatti abortuszokkal kapcsolatban. A hatóságok felvették a harcot az olyan kiadványok és internetes oldalak ellen is, amelyek fiúgyermek nemzéséhez adnak étrendi és időzítési tanácsokat.
A hajadonok a közeljövőben nagyon értékesek lehetnek a délkelet-ázsiai országban.
A születendő leánygyermekek megtizedelése következtében húsz év múlva nagy értéket fognak képviselni a vietnami hajadonok, a férfiak egy része pedig vagy pár nélkül marad, vagy külföldről kényszerül feleséget szerezni magának. Az új társadalmi jelenség – magukra maradó férfiak tömege, az országba nagy számban érkező külföldi nők – várhatóan eddig ismeretlen szociális feszültségekhez és kulturális problémákhoz vezet majd.
Horváth Anikó