Egyelőre nem találják az etruszkok ma élő leszármazottait
A mai toscanai lakosság nem áll rokonságban az egykor a területén élő etruszkokkal – derült ki egy nagyszabású olasz genetikai kutatásból.
A Firenzei, a Ferrarai, a Pisai, a Velencei és a Parmai Egyetem kutatói ókori etruszk és középkori, 10–15. századi csontleletek, valamint Toscana mai lakosainak (anyai ágon öröklődő) mitokondriális DNS-ét vizsgálták meg és vetették össze. Az eredmények alapján egyértelműen kimutatható volt a középkori és a ma élő lakosság közötti genetikai rokonság, azonban az etruszkok DNS-állománya az előzőektől teljes eltérést mutatott.
A kutatás vezetői, David Caramelli, a Firenzei, és Guido Barbujani, a Ferrarai Egyetem professzorai úgy vélik, erre a legésszerűbb magyarázat az lehet, hogy a toscanai lakosság még a Kr.e. I. évezredben nagyarányú demográfiai átalakuláson esett át. A bevándorlás és a kényszermigráció oly mértékben felhígította az etruszk genetikai örökséget, hogy azt napjainkban már igen nehéz kimutatni. Mindez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy az etruszkok teljes mértékben kihaltak. A Firenzei és a Ferrarai Egyetem kutatói tovább folytatják vizsgálataikat, azt feltételezve, hogy a régió egyes elszigetelt településén esetleg továbbélhet még a lakosságban az etruszkok genetikai öröksége.
Az etruszkok Toscana mellett a mai Umbria és Lazio területén éltek a Kr.e. I. évezredben. Már az eredetüket is homály fedi. Hérodotosz kis-ázsiai, lüdiai származást tulajdonított az etruszk népességnek. A modern genetikai vizsgálatok megerősíteni látszanak a közel-keleti, anatóliai eredetet. A független városállamokban élő etruszkok a Kr.e. 6. századra Közép-Itália meghatározó erejévé váltak, ám a gallok és a szürakuszaiak ismételt támadásai rákényszeríttették őket, hogy szövetségre lépjenek az épp kialakulóban lévő római állammal, amely a későbbiekben, a Kr.e. 2. századra magába olvasztotta civilizációjukat. Bár az etruszkok nyelvüket és kultúrájukat még sokáig megtartották, írásukat a fennmaradt szövegek rövidsége miatt a mai napig nem sikerült megfejteni, így azt sem tudjuk biztosan, nyelvük melyik nyelvcsaládhoz tartozott.
A legtöbb ismeretet az etruszkokról a régészet szolgáltatta, valamint a római történetírók csöppet sem jóindulatú leírásai, amelyek falánknak és züllöttnek ábrázolták itáliai szomszédaikat.
Horváth Anikó
Kapcsolódó cikk:
Megtalálták az etruszkok vallási központját?