Gyilkos szorítás
Vannak olyan kígyók, amelyeknek nincs szükségük méregre, mégis halálosak. Különösen azok, amelyek kilenc méteresre is megnőhetnek, és elég erősek hozzá, hogy az ember is zsákmányuk legyen. E tulajdonságukkal Amazónia potenciálisan legveszélyesebb állatai.
Az anakonda a Föld egyik leghatalmasabb hüllője, ereje minden más ragadozóét felülmúlja. A kifejlett egyedek elérhetik a kilenc métert is, ez majdnem olyan hosszú, mint egy csuklós busz. Súlyuk pedig felér három felnőtt férfiéval. Testük átmérője meghaladhatja a harminc centimétert.
Az anakondák Dél-Amerika trópusi területein élnek, Venezuelától Amazónia déli szegélyéig mindenütt megtalálhatók, ahol víz van. Bár hatalmas állat, mégis gyakorlatilag láthatatlan a növényzetben és az iszapos vízben. Minél zavarosabb és lassúbb a víz, annál jobban el tud benne rejtőzni.
Amikor vadászik, az anakonda villás nyelvével zsákmányállatok által hátrahagyott szagokat keres a levegőben. Ezután lesben áll. Mindössze a feje emelkedik a víz színe fölé. A lesbenállás végül átadja helyét a puszta erőnek. Még egy 150 kilogrammos fekete kajmán is áldozatul eshet az anakonda halálos, csonttörő szorításának.
Az anakonda fogai két sorban helyezkednek el, hátrafelé görbülve, feladatuk a küszködő zsákmány megragadása és fogva tartása. Mérget azonban nem fecskendeznek az áldozatba. Az anakonda fő fegyvere a teste. Szorítása a mellkason olyan, mintha az áldozat egy 360 kilogrammos motorkerékpár alá feküdne. Minden alkalommal, amikor a zsákmány kilélegzi a levegőt, az anakonda növeli a szorítást, és a légzés lehetetlenné válik. Különleges felépítésű állkapcsainak köszönhetően, az anakonda a fejénél jóval szélesebb zsákmányt is le tud nyelni. Az úgynevezett négyszögcsont két ponton nyitja az óriáskígyó száját. Ez lehetővé teszi, hogy az állkapcsok 180 fokos szöget zárjanak be. Ez elég széles ahhoz, hogy egy kifejlett kígyó egészben lenyeljen egy embert.
A természet e fékezhetetlen izomtömege ugyanis néha még az emberre is szemet vet. Nem ismert olyan eset, amelyben anakonda embert zsákmányolt volna, de támadások történtek, és úgy tűnik, ezek célja a zsákmányszerzés volt.
Kapcsolódó cikk:
Fotó a juhot nyelt óriáskígyóról