Őskor útikalauz nem csak stopposoknak

Rendhagyó kötet jelent meg Magyarország őskori emlékeiről az Archaeolingua kiadó gondozásában. Olyan útikönyv, amelyhez hasonló eddig nem látott napvilágot.
Az ICOMOS, a Műemlékek és Történeti Együttesek Nemzetközi Tanácsának Nemzeti Bizottsága, illetve az ennek keretében működő Régészeti Műemlékhelyek Szakbizottság, valamint az Archaeolingua Kiadó a római kori Pannonia emlékeit bemutató első kötet után őskori kalandozásra hívja a múlt értékei iránt érdeklődőket.
Az őskor az emberi történelem legtávolabbi és leghosszabb időszaka, amely Magyarország területén mintegy 350 000 évet fog át. Ezen évezredek leforgása alatt rendkívül sokszínű és változatos történelmet vetítenek elénk a feltárt régészeti emlékek: barlangi és szabad ég alatti táborok, falvak, településdombok, földvárak, temetők és egyéb lelőhelyek. Ez a gazdag kulturális örökség körülvesz bennünket mindennapjainkban, még ha nem is mindig tudunk róla. Az útikönyv elkalauzol őskori történelmünk kiemelkedő helyszíneire és a leírásokat kiegészítve, alaprajzokkal, térbeli rekonstrukciókkal, légifotókkal, digitális felületmodellekkel segít megismerni a helyszínen látható emlékeket. További gazdag illusztrációs anyagával, a régészeti leletek rajzaival, fotóival pedig megjeleníti a helyszínen nem látható emlékeket. Elvisz a múzeumok régészeti állandó kiállításaira, a szabadtéri bemutatóhelyekre és régészeti parkokba is, ahol közvetlenül is találkozhatunk a múló évezredek ránk maradt tanúival.
„Olyan útikönyvet akartunk készíteni, amely használható a mindennapokban, jó kézbe venni és közérthető formában ismerteti meg az olvasót a tudomány korszakra vonatkozó legfrissebb kutatási eredményeivel” – nyilatkozta Jerem Erzsébet, az Őskori emlékek és gyűjtemények Magyarországon című könyv szerkesztője.
A kötetben régiónként eltérő színű térképek találhatók, hogy megkönnyítsék a terepen való eligazodást. A fejlécben a fényképezőgép mellett szereplő szám arra utal, mennyire „látványos” a helyszín. A szerkesztők három kategóriát állítottak fel: a 3-as szám a leglátványosabbat jelöli, amely megnézésre feltétlenül ajánlott. A 2-es szám olyan helyszín, ahol az őskori emlékből kevesebb látható. Az 1-es számmal azokat a helyszíneket láttuk el, ahol az őskori emlékből már szinte semmi sem maradt, de a lelőhely jelentősége miatt a hely „atmoszféráját” érdemes érzékelni, s a leírás alapján az őskori emberek világát odaképzelhetjük. Szintén a fejlécben található egy bakancs, amely mellett a szám a helyszín felkeresésének nehézségi fokát jelöli.
Az ismertetésekben előforduló szakkifejezések, fogalmak, régészeti kultúrák rövid magyarázatai a kötet végén elhelyezett glosszáriumban találhatók.
Azok számára, akik csak egy-egy helyszínre kíváncsiak, illetve egy-egy korszakhoz vagy témakörhöz tartozó helyszínek iránt érdeklődnek, a kötet végén levő mutatók segítik a keresgélést, az információk gyorsabb megtalálását.
Forrás: Műemlékem.hu
A műemlékem.hu cikk a bükki ősemberkutatásról itt olvasható.