Amazónia egyik legnagyobb ragadozója

Ha egy teljesen kifejlett fekete kajmán a vízbe siklik valamiért, akkor azt meg is kaparintja. A víz alatt is képes lesben állni, mert egy, a víztől védő átlátszó hártyával be tudja takarni a szemét, anélkül, hogy a látása jelentősen romlana.
A kajmánok szinte mindenütt megtalálják életfeltételeiket az Amazonas-medence vizes élőhelyein. Hosszuk elérheti az öt métert. Nagy méretük ellenére fürge és kecses ragadozók. Könnyed ugrással képesek halat fogni. Összezavarják vele zsákmányukat, vagy nyitott szájukkal mindjárt meg is ragadják. Bármelyik is történjék, egy közel merészkedő halnak nem sok esélye marad.
A kajmán álkapcsai 1300 kilopondos erővel záródnak össze, miközben hetven, egymás közé illeszkedő fog csapódik a zsákmányra.
A folyópartokon élő emberek kénytelenek tudomásul venni, hogy ittlétük bizonyos kockázatokkal jár. Bár a kajmánok ritkán támadnak emberre, ha provokálják őket, időnként megteszik. A kajmánok nem tekintik az embert zsákmánynak, de jelenlétünk a fejükben összekapcsolódhat az élelem jelenlétével. Az őrizetlenül hagyott fogás csábító falat, de olykor a háziállatok is kísértésbe ejtik őket.
Fotó: Joel Sartore
A kajmánoknak azonban több félnivalójuk van tőlünk, mint nekünk tőlük. Az 1950-es években a bőrkereskedelem évente nyolc millió kajmán pusztulását okozta. Mára a legtöbb dél-amerikai ország betiltotta vadászatukat, és sikeresen lecsapott az illegális bőrkereskedelemre. A kajmánok így lassan visszatérnek, és újra elfoglalják az őt megillető helyüket Amazónia csúcsragadozói között.