Óriásmedúzák inváziója Japán partjainál
Idén nyáron ismét tömegesen lepik el Japán part menti vizeit az óriásmedúzák. Az invázió komoly csapást jelent a halászoknak, akiknek tetemes összegre rúgó károkat okoznak a nagyméretű csalánozók.
Fotó: National Geographic
Úgy tűnik az óriásmedúzák fenyegetése ezen a nyáron ismét eléri Japánt. Korábban 2005-ben bukkantak föl nagy tömegben az ún. Nomura medúzák, akik ellepték a tenger felszínét. Az állatok tömegesen akadtak be a halászok hálójába, s toxikus csalánsejtjeikkel rendre megmérgezték a potenciális zsákmányt. Akkor a halászok összesített vesztesége az egymilliárd jent is meghaladta. A csalánozók tömegei néhány évenként rendre fölbukkannak a Japán-tenger keleti partvidékén.
Egyelőre nem világos, hogy miért fordul elő néhány évenként ilyen hatalmas invázió. A Nomura medúzák szaporodását és egyedfejlődését tanulmányozó kutatók szerint lehetséges, hogy a fejlődési ciklusukban jelentkezik egy hibernációs periódus, amelynek végén az állatok tömegesen elszaporodnak.
A tudósok lázasan dolgoznak olyan módszerek kifejlesztésén, amelyek segítségével előrejelezhető a medúzák tömeges felbukkanása, és a károk megelőzése. Ez év júniusában a hirosimai egyetem munkatársai úttörő jelentőségű felméréseket végeztek a medúzák a kínai partoknál található szaporodóhelyeit illetően. A helyek lokalizálása közben a kutatók a vízben rejtőző medúzaivadékok óriási tömegét fedezték fel, amelynek alapján a szakértők egy hamarosan bekövetkező új invázióra figyelmeztetnek.