Az egyik legveszélyesebb állat
A sivatag Namíbia középső és északi részén egy olyan mérgeskígyónak is otthont ad, amely nem habozik megtámadni az embert. Közel két méter hosszúra nő, kiváló sziklamászó, ráadásul tökéletesen beleolvad a sivatagi kőzetek hátterébe.
Ez a szalagos köpködőkobra amikor veszélyt érez, nem hátrál meg. Nyakizmai széttárják az egyébként lefelé hajló bordákat. Az így kialakuló csuklyától a kígyó nagyobbnak tűnik. Ha ez nem használ, beveti fő védőfegyverét: köp egyet.
A kobra méregfogán lévő előre irányuló nyílások pontosan és messzire lövik ki a mérget. Képesek két és fél méterre eljuttatni egészen kis, de vakságot okozó nagy méregáradatot is.
Több színváltozata létezik, attól függően, hogy milyen környezetben él. A legjellegzetesebb mintázatának köszönhetően zebrakígyónak is hívják.
Vadászat közben a zebrakígyó villás nyelvével illatanyagokat vesz fel. Ezeket a szájában található különleges receptorhoz, a Jacobson-szervhez juttatja. A Jacobson-szerv jutatja el az információt az agyba, hogy közel a zsákmány. A kaméleon színváltoztatása például mit sem ér egy olyan ragadozóval szemben, amely a szagok alapján tájékozódik.
|
Amikor a sivatagra leszáll az éj, a hőmérséklet a hidegvérű állatok számára még éppen kellemes huszonkét fok alá esik. A zebrakígyó ilyenkor menedék után néz. Bemászik a nyitva hagyott ablakokon vagy ajtókon. Háztartási berendezések alatt vagy ágyakban melegszik. Számos zebrakígyómarás a lakásokban történik, és végtagvesztéshez vagy halálhoz vezet. Ez a kígyó gyorsaságával, lopakodó technikájával és halálos mérgével szolgált ijesztő hírnevére