A National Geographic Channel e heti filmjei
Egy-egy kép, és rövid leírás a filmekről
Augusztus 18., 22.00
Különleges építmények: A Panama-csatorna
Az évente közel 14 ezer hajót átengedő és megmozgató Panama-csatorna a világ leghatalmasabb gépezet-együttesei közé tartozik. Gigantikus zsilipek, a világ legnagyobb kotrógépe és egy soha nem látott méretű emelődaru biztosítja, hogy a járművek átjussanak a csatorna legkritikusabb, kilenc emeletnyi magasságkülönbséget magába foglaló szakaszán. Bár a mesterséges vízi úton való végighaladás lassú és körülményes, a forgalom évről évre növekszik, így már készülnek az új, nagyobb áteresztő képességű csatorna tervei…
Augusztus 18., 23.00
Katasztrófák nyomában IV. 13/12. rész: Montserrat
Hívogató homokos partjaival, buja erdeivel és képeslapra illő tájképével Montserrat szigete valóságos földi paradicsomként emelkedik ki a Karib-tenger vizéből. 1997. június 25-én délután 1-kor azonban a mennyország hirtelen pokollá változott, amikor egy hatalmas földrengést követően a Soufriere Hills vulkán felébredt hosszú álmából, és kráteréből izzó lávafolyamokat indított útnak, egyenest a környező települések irányába. A helyszínre érkező mentőalakulatok 19 halottat számláltak össze, és 7 falu teljes megsemmisülését konstatálták.
Augusztus 19., 19.00
Heródes elveszett sírja
Nagy Heródes nevéről, aki Krisztus idejében Júdea királya volt, leginkább a betlehemi kisdedek Máté által leírt meggyilkolása jut eszünkbe. Az uralkodónak azonban volt egy másik, jóval pozitívabb arca is, amelyet a neki tulajdonított vérengzés árnyéka sokak elől elfed: állítólag több és nagyobb műemléket emeltetett, mint amennyit és amekkorát bármelyik másik uralkodó az ókorban – elég csak a Masadára, a Caesareára vagy a jeruzsálemi második templomra gondolni. Ráadásul Ehud Netzer izraeli régész most azt állítja, hogy megtalálta Heródes legszemélyesebb alkotását, a saját maga számára emeltetett, mesésen kifaragott síremléket is…
Augusztus 19., 17.00
Harcos méhek
Egy ősi Sri Lanka-i erődben több ezer méh éli mindennapjait; nagy tisztelet övezi őket, hiszen a néphit szerint egy valaha élt király katonáinak reinkarnációi ők. A legenda számtalan történetet, mítoszt és hagyományt egyesít magában: Sri Lanka és a Sigiriya-sziklaerőd építészeti örökségét, a mézelő méhek életciklusát, Kasyapa király történetét és a buddhisták hiedelmeit születésről, életről, halálról, újraszületésről…
Augusztus 20., 21.00
Ifjabb Cousteau kalandjai II 4/3. rész: A tenger szellemei
Az ember hajlamos azt hinni, hogy az Északi-sarkvidék barátságtalan, jéghideg vizeiben csak a legellenállóbb mikrobák és rákok képesek otthonra lelni. Ez azonban szerencsére nincs így! Él itt egy nagy termetű, tetszetős külsejű, melegvérű emlős is, melyet ének-repertoárja miatt a “tenger kanárijának” is szoktak nevezni. Ő a fehér delfin, mely azonban az utóbbi időben furcsa, ijesztő tüneteket mutat: míg egyes csoportjaik zavartalanul szaporodnak, más közösségeiknek egész egyszerűen nyoma veszik. Vajon mi áll a fehér delfinek megtizedelődése mögött? A filmben Jean-Michel Cousteau – gyermekei, Fabien és Celine, valamint egy kutatócsoport társaságában – erre a kérdésre keres választ a sarkvidéken. Amire jutnak, nem különösebben meglepő: áttételesen az ember keze van a dologban. Egy további következtetésük azonban annál meghökkentőbb: ha nem változtatunk természetromboló viselkedésünkön, hamarosan ránk is a fehér delfinekéhez hasonló egészségügyi problémák várnak…
Augusztus 20., 16.00
Kutyaváros 3/1. rész: Második esély
Egy dél-utahi állatorvoscsoport nem mindennapi dologra vállalkozott: nem tudván tovább nézni a környék sok száz elhagyott, beteg vagy bántalmazott kutyájának szenvedését, létrehozták a Kutyavárost, melyben mostantól minden rászoruló eb védelmre és új otthonra talál. És nemcsak kutyák élnek itt: macskák, lovak, nyulak, kecskék és egyéb fajok is gazdagítják a szokatlan gyűjteményt, melynek legérdekesebb tagjaival a megindító sorozatban mi is megismerkedhetünk. Az első epizódban a megrögzött állatbarátok egyebek mellett egy indiánrezervátumot és egy szeméttelepet is átfésülnek megmentendő ebek után kutatva, valamint kezelésbe veszik a súlyos viselkedészavarokkal küszködő Annie-t is, akinek fiatal kora ellenére már folt esett a becsületén: megharapott egy csecsemőt…
Augusztus 21., 22.30
El Camino: A Szent Jakab-út 6/4. rész: Keresztül a Pireneusokon
A galíciai Santiago de Compostelába vezető Szent Jakab-út ösvényét több mint ezer éve koptatják a zarándokok; a sorozatban a spanyol zenész, Xoel Lopez is nekiindul a maga hosszú vándorlásának, kezében a Codex Calixtinus-szal, a világ talán legelső útikönyvével… Az epizódban Xoel a Camino egyik legnehezebb szakaszával, a Pireneusokon való átkeléssel szembesül, ami azonban – lévén spanyol nemzetiségű – számára a hazaérés pillanata is egyben. A hágón túl fekvő Roncesvallesben hősünk meghallgatja a hagyományos zarándokmisét, majd sietve tovaindul a Hemingway által is megénelekelt Pamplonába, mely az év legmozgalmasabb időszakát éli ezekben a napokban: a városban most zajlik a hagyományos San Fermín fieszta, népviseletes baszkokkal, egy héten át éjjel-nappal tartó népünepéllyel, bikafuttatásokkal, bikaviadalokkal…
Augusztus 21., 20.30
Ínycsiklandó ízutazás 20/8. rész: Marha a konyhában
A szarvasmarhák teje és húsa értő kezek közt sokkal több ízletes étel forrásául szolgálhat, mind ahogy azt elsőre gondolnánk! A filmben egyebek mellett a híres Beldi-vajat köpülő marokkói berberek, egy édes, krémes tejet készítő kentucky-i tehenesgazda és egy kizárólag biomarhát forgalmazó New York-i hentesüzlet titkait is kifürkésszük.
Augusztus 22., 17.00
Bolygónk, a zöld 8/3. rész: Elektromos vízitaxi
A sorozat két átlag feletti kreativitású tudósa, Dick Strawbridge és Jem Stansfield olyan 20. században keletkezett környezetvédelmi problémákat tár elénk, melyek a 21. századi technológia – valamint egy-egy zseniális ötlet – birtokában a közeljövőben talán megoldhatóvá válhatnak. Amikor Dick és Jem megtudják, hogy a velencei csatornákat járó negyvenezer motoros hajó szennyezőanyaga a víz elsavasításával komoly veszélyt jelent a sok száz éves épületek lábazatára, haladéktalanul nekifognak egy napelemes hajó prototípusa megalkotásának. Már a tervezés és a kivitelezés is számtalan izgalmat rejt magában, ám a folyamat tetőpontját kétségkívül a maratoni próbaút jelenti, melynek díszleteiről Velence palotái, hídjai, szűk csatornái és közlekedési dugói gondoskodnak…
Augusztus 22., 14.00
Vadnak született
Katasztrofális következményekkel járhat, ha az emberek olyan egzotikus vadállatokat, mint a tigris vagy a csimpánz háziállatként tartanak otthonukban. Ezek az emberek nem veszik figyelembe, hogy milyen körülmények között érzi jól magát az állat, elfeledkeznek igazi természetéről, csak örülnek kedvencüknek, amíg baj nem történik. Tragikus események, állati sorsok és emberi felelőtlenség szemtanúi lehetnek filmünkben. Tartsanak a National Geographic Channellel!
Augusztus 23., 21.00
Szamurájok íja
A jumi nevű, több mint ezer éves íjtípust egyedülálló tiszetelet övezi a japán harcosok körében. Ez nem is csoda, hisz ez a fegyver egyszerűen tökéletes: a harmónia, a művészi szépség és a lenyűgöző erő megkapó kombinációja, mit a régi mesterek a mai modern eszközök és tudományos háttér nélkül álmodtak kézzel fogható valósággá. A kifeszítője fölé tonyosuló hatalmas eszköz, melynek használatát hosszas gyakorlás során sajátították el a harcosok, a szamurájok valóságos csodafegyvere volt – története és hihetetlen erejének titkai azonban eddig valamilyen okból kifolyólag nem keltették fel a technikatörténettel foglalkozó szakemberek érdeklődését. Az izgalmas film most ezt a mulasztást igyekszik pótolni.
Augusztus 23., 18.00
Titokzatos kereszténység 4/1. rész: Jézus elveszett sírja
1980-ban Amos Kloner és Shimon Gibson régészek egy régi sírt hantoltak ki Jeruzsálem Talpiot nevű külvárosában egy építkezésen. A sírból több csontkamra, ún. ossarium is előkerült, melyek a vizsgálatok szerint az első században keletkeztek, s melyekre gondos kezek többek között a következő neveket vésték: “József fia, Jézus”; “Mária”; “József”; “Máté”; “Jézus fia, Júdás”. Egyszóval csupa olyan név sorakozott az ossarumokon, melyek szoros kapcsolatba hozhatók az újszövetségi Názáreti Jézus családjával. Az értékes urnák több mint húsz éven át az Izraeli Régészeti Hivatal raktáraiban porosodtak, mígnem egy nyughatatlan újságírónak köszönhetően ismét a közfigyelem középpontjába nem kerültek. Vajon véletlen egybeesésről van szó, vagy valóban Jézus családi sírboltjára bukkantak rá a régészek? A bibliakutató James Tabor óva int elhamarkodott következtetések levonásától…