Imazászlók az Alpokban
Öt nyelven beszélő nepáli hegymászó kalauzolja nyaranta a Mont Blanc megmászását tervező turisták és hegymászók tömegeit.
„Om mani padme hum” – háromezer méteres magányában Cering Serpa gyakran ismételgeti a szeretet és az együttérzés buddhista mantráját. Pedig nyáron sok dolga akad a nepáli idegenvezetőnek: ő magyarázza el az alpinistáknak, hogyan tudnak feljutni Európa tetejére, a Mont Blanc-ra.
A 4810 méter magas hegycsúcs felé vezető úton a hegymászók véletlenül sem kerülhetik ki Cering Serpa munkahelyét. A Tete Rousse gleccser lábánál Info Mont Blanc feliratú narancsszínű sátor jelzi az útbaigazító állomást. Sokan megállnak. Vannak, akit meglepnek a szélben lobogó, zsinórra felfűzött sokszínű nepáli zászlócskák.
„Táborhely felől érdeklődnénk” – kérdezi a mesterségét nevében is viselő serpát egy túrázó. „Az egyetlen engedélyezett hely, uram, a Tete Rousse menedékháznál van, ahol használhatják a száraz vécét is” – hangzik a válasz.
„Máshol tilos a sátorverés, mert a Mont Blanc védett hely” – teszi hozzá franciául, és szükség esetén még további öt nyelven. A francián kívül németül, japánul, angolul, hindiül és tibetiül beszél folyékonyan.
A francia Alpokban fekvő Saint-Gervais polgármesteri hivatala által alkalmazott serpa küldetése a környezetvédelmi program keretébe illeszkedik, amelynek elsődleges célja, hogy figyelmeztessen a Mont Blancra irányuló tömeges turizmus veszélyeire. A legmagasabb európai hegycsúcsot évente mintegy 30 ezer hegymászó keresi fel.
„Mivel Cering nem csendőr, nem áll módjában tiltani, csak tanácsokat adhat. Sajnos így csak prédikátor lehet, akinek a szava időnként pusztába kiáltott szó marad. Persze ha mégis sikerül valakit meggyőznie, már megérte”– mesélte Jean-Marc Peillex, a község polgármestere az AFP francia hírügynökségnek adott nyilatkozatában.
A hegymászószezon idején Cering Serpa a világ minden tájáról érkező alpinistákkal találkozik. Sokan közülük fizikai felkészülés vagy menedékházi helyfoglalás nélkül merészkednek neki a mitikus hegycsúcsnak.
Az év többi részében a katmandui francia nagykövetség 42 éves konzuli munkatársa főként franciaajkú turistákat kísér nepáli, indiai és tibeti utakon.
„Szeretem a francia kultúrát, életművészetet. Néha felteszem magamnak a kérdést, nem voltam-e egy másik életemben francia” – tűnődött a nepáli férfi, aki a francia konyhának is lelkes híve.
A világ tizedik legmagasabb hegycsúcsát, a Magas-Himalájában álló Annapurnát megmászó legendás francia alpinistákat, Louis Lachenalt és Lionnel Terrayt kísérő serpák családjából származó Cering Serpa az indiai Dardzsilingben született, és saját maga is meghódította már a világ tetejét, azaz a 8850 méter magas Mount Everestet. Annak ellenére, hogy már számos rokona odaveszett a hegyi túrákon, honfitársaihoz hasonlóan ő is szentként tiszteli a csúcsokat.