XXIII. Mesterségek ünnepe

A Mesterségek ünnepe a magyar hagyományőrző kézművesség és népművészet legnagyobb országos találkozóhelye (2009. augusztus 20–23.).
A Budavári Palota körül a legkiválóbb magyarországi – és vendég – tárgyalkotó népművészek mutatják be mesterségük fortélyait. Működő műhelyekben dolgoznak, ahol a látogatók ki is próbálhatják pl. a szalmafonást, kosárkötést, csuhé pödrést. A Népművészeti Egyesületek Szövetségének 51 tagszervezetének 6000 tagjából 800 mester mutatkozik be. Minden évben a tagszervezetek döntik el, kik azok a jeles mesterek, akik részt vehetnek a rendezvényen.
A rendezvényen együtt jelenik meg a kézművesség a zenével és a tánccal. A világ különböző részeiről érkezett előadók két színpadon lépnek fel.
A rendezvény célja kettős: bemutatni a látogatóknak kultúránk értékeit, ugyanakkor évenkénti találkozási lehetőséget is biztosítani az ország különböző részeiből ideérkező mestereknek.
Állandó vendégek a határon túli magyarok és közép-ázsiai országokból érkező kézművesek. Emellett idén a rendezvény díszvendége lesz Franciaország, ezen belül Elzász tartomány, ahonnan többek között üvegművész, orgonakészítő, textilművész, könyvkötő, kalapos, hangszerkészítő, bútorkészítő, faműves és ötvös érkezik. Az iparművészek bemutatkozása mellett helyet kap az elzászi gasztronómia és borászat is.
Idei újdonság a kézműves iskolák bemutatkozása. A fiatalok is lehetőséget kapnak a rendezvényen, és így azok az ifjú látogatók, akik esetleg még nem választottak szakmát, rajtuk keresztül kedvet kaphatnak valamely szakma elsajátításához.
Játszóház várja a gyerekeket több helyszínen, ahol kipróbálhatják a nemezelést, gyékényszövést, rongybabakészítést, madzagszövést, bőrözést, papírmerítést, agyagozást, korongozást.
A rendezvény évente mintegy 80 ezer látogatót vonz, jelentős részben külföldi turistákat, így ez a népművészeti fesztivál nemcsak kulturális téren, hanem idegenforgalom szempontjából is jelentős esemény. A bemutatott termékek és tevékenységek értékét és minőségét a Népművészeti Egyesületek Szövetsége szakmai bizottságai szavatolják.
Kiállítás A Nemzeti Galériában: a kosaras mesterség
Szőhető és fonható növényi anyagokból készült alkotások időszaki kiállítása
A rendezvény minden évben megjelenési lehetőséget biztosít egy kézműves szakma alkotóközösségeinek a Magyar Nemzeti Galéria „A” épületében. A NESZ tagságának döntése értelmében, 2009-ben a kiemelt téma a kosaras mesterség. Idén augusztus 27-ig látogatható a szőhető és fonható növényi anyagokból (szalma, gyékény, csuhé, sás) készült alkotások időszaki kiállítása.
A kiállítás célja a Kárpát-medence szálas anyag hagyományainak bemutatása, illetve a hagyományokból táplálkozó, mai használatra szánt tárgyak megjelenítése.
A tervezett kiállítás külön hangsúlyt fektet a tápéi, hajdúnánási, erdélyi és viski szálas anyag hagyományok bemutatására, mert ezekben a régiókban a mai napig aktívan él, és megélhetést biztosít a gyékény-, csuhé- és szalmatárgyak készítése és értékesítése.