Nikotinmérgezést kapnak a Malawi dohányföldjein dolgozó gyerekek
Egy gyermekvédő szervezet tanulmánya szerint a délkelet-afrikai országban több ezer dohányföldeken dolgozó gyermek van kitéve a nikotinmérgezésnek. A szervezetükbe jutó napi káros anyag mennyisége 50 cigarettával egyenértékű.
A Plan elnevezésű nemzetközi csoport hétfőn tette közzé jelentését, amelyben leírják, hogy az ötéves koruktól a dohányföldeken dolgoztatott gyermekek a nikotinmérgezés tipikus tüneteit mutatják. Tetten érhető náluk az erős fejfájás, hastáji fájdalom, izomgyengeség, köhögés és légszomj.
Afrika szerte Malawiban a legnagyobb a kiskorú foglalkoztatottak aránya, a munkakörülmények pedig a legalapvetőbb előírásoknak sem felelnek meg. A Hard work, little pay and long hours (Kemény munka, csekély bér és hosszú órák) című tanulmány szerint Malawiban mintegy 80 ezer gyermek dolgozik a dohányföldeken. A „zöld arany”, azaz a dohány a különösen szegény dél-afrikai ország legfontosabb exportbevételét adja: a külföldről származó valutabevétel 70 százaléka innen származik. A dohányföldek fontos munkaerőbázisok is egyben: közel félmillió embernek biztosítanak – meglehetősen nyomorúságos – megélhetést.
Fotó: Luke Brown
A szervezet állítása szerint a gyerekek napidíja alig teszi ki az 1, 7 dollárt (kb. 315 forint), amiért akár 12 órát is dolgozniuk kell mindenféle védőfelszerelés nélkül. A jelentés arról is ír, hogy a gyerekek beszámoltak arról, hogy fizikai, szexuális és érzelmi erőszaknak is ki vannak téve. Ennek ellenére muszáj dolgozniuk, hogy fenntartsák magukat, családjukat, és fizethessék az iskolázásuk költségeit – a beszűkült lehetőségek miatt az iskoláskorú gyerekeknek mindössze fele jut bármiféle alapszintű oktatáshoz. A 13 milliós Malawi lakosságának közel fele él a szegénységi küszöb alatt, napi egy dollárnál kevesebből. A súlyosan elszegényedett köztársaság ki van téve a természeti csapásoknak, például az aszályoknak, amelyek az egész országra kiterjedő éhínségeket okozhatnak.
A gyermekkori nikotinmérgezés hosszú távú hatásait a kutatók még nem dolgozták fel, ám a szakemberek abban egyetértenek, hogy a fejlődésben levő szervezet és idegrendszer számára súlyos következményei vannak. A nemzetközi szervezet felszólította a malawi kormányt, hogy „szerezzen érvényt a törvénynek”, és ha már nem lehet elkerülni a gyermekmunkát, legalább teremtsen tisztességes és biztonságos munkafeltételeket.