A II. világháború térképeken

2009. szeptember 1-én megnyít az országos Széchenyi Könyvtár Térképtárában „A II. világháború térképeken" című kiállítás!
Az Országos Széchenyi Könyvtár Térképtára és az Erődítés Történeti Egyesület a II. világháború kitörésének 70. évfordulója alkalmából “A II. világháború térképeken” című kiállítást állított össze, ahol a hadviselő felek katonai, és polgári térképei tekinthetők meg.
A háború során folyamatos határváltozások történtek, amelyeket újabb és újabb térképek kiadásával próbáltak a korban a nagyközönségnek bemutatni, mikor még távol voltak a hadszínterek a hátországtól. A határváltozások egyik következménye lett a németek háborús győzelmei nyomán az, hogy Magyarország a Szovjetuniót nem számolva Európa 10. legnagyobb alapterületű országa lett, miután sok nagy területű ország elvesztette önállóságát a német megszállást következtében.
A hadiszerencse fordulását 1943-tól a lakosság a bombázások kapcsán ismerte meg először. A bombázásokhoz kapcsolódóan kerülnek bemutatásra a hazai légoltalom különböző kordokumentumai: köztük légoltami térképek, a lakosság tájékoztatását szolgáló kiadványok, füzetek, és a bombakárosultak bejelentő lapja, melyet azon károsultak töltöttek ki, akik állami kompenzációt igényeltek a bombázások okozta károk miatt.
Ez utóbbi dokumentum letölthető pdf formátumban itt.
A bombázások kapcsán meghetkinthetőek a szövetséges pilóták által használt különleges selyemtérképek, melyet lezuhanás esetére készítettek meneküléshez. Ezeknek a térképeknek a segítségével kellett menekülőutat találniuk a lezuhant gépek pilótáinak. A térképek előnye a kis méretben való összehajthatóságuk és a hangtalan használatuk volt a papírtérképekkel szemben, amely tulajdonságok menekülés esetén hasznosnak bizonyultak.
Végül a háború 1944 során elérte hazánkat is, az ország frontvonallá változott, a főváros pedig hónapokon keresztül egy katlancsata színtere lett. Ezt az időszakot mutatja be korabeli térképeken keresztül a kiállítás: a szovjet vezérkari térképtől kezdve, a németek által használt román topográfiai térképen át a Magyarországot ábrázoló német topográfiai térképekig.
A kiállítás helyszíne: Budapest I. kerület, Szent György tér 2. (Budavári palota “F” épület)
Belépődíj: nincs
Az OSZK-ba viszont vagy csak beiratkozott olvasó, vagy 1200 Ft-os napijeggyel rendelkező mehet be!
Aki nem akar olvasó, vagy napijegyet venni az a bejáratnál mondja, hogy a kiállításra jön, általában átengedik ilyenkor a látogatót.
Kiállítási időszak: 2009.09.01–2009.12.23.
Forrás: Bunkermúzeum