Tizenhárom háztömb, ahol a divat születik
A manhattani Divatnegyed tizenhárom háztömböt foglal magába. Csaknem kétmillió négyzetméternyi divatszalon, raktár és műhely található itt.
Metszően hideg volt az éjszaka, amikor Ramdat Harihar (egy guyanai rizstermesztő fia, aki rokonlátogatásra érkezett Montrealba, de a vízuma rég lejárt) 1978 januárjában átcsusszant a kanadai–amerikai határ kerítése alatt, és ezzel az Egyesült Államok több millió illegális bevándorlójának egyikévé vált. Majd New Yorkba vetődött, ahol a Garment District híres divatnegyedében munkát is talált – ő szállította ki a készárut Sam Klein ruhagyárából. Történt egyszer, hogy elfoglalt főnöke az akkor 23 éves kifutófiút kérte meg egy számla kiállítására. A gondosan kitöltött bizonylat láttán Klein fölajánlotta Hariharnak, hogy megtanítja őt az üzlet fortélyaira. S noha hatvan év volt köztük a korkülönbség, egy idő után bensőséges kapcsolat alakult ki az idős zsidó férfi és a guyanai között.
„Sam halála után Texasban élő fia »Itt minden a tiéd!« szavakkal a kezembe nyomta az üzem kulcsait, de én nem fogadtam el” – meséli. Harihar a megtakarított pénzéből 1997-ben végül elit ruhatervezőknek dolgozó hímző- és pliszírozóműhelyt nyitott. Ma már egy tágas New Jersey-i házban lakik, s Mercedest vezet. „Nekem ez maga a valóra vált amerikai álom” – mondja. Ám amikor 2008 januárjában felkerestem őt a Nyugati 38. utcában lévő telephelyén, az ingatlantulajdonos épp a háromszorosára akarta emelni a bérleti díjat, amire Harihar hasznának jó része ráment volna. Ezért hát költöznie kellett, s az amerikai álom szertefoszlani látszott.
Harihar sikereinek bölcsője, a Divatnegyed tizenhárom háztömböt foglal magába New Yorkban a Nyugati 35. és 40. utca, illetve a Broadway és a Kilencedik sugárút által határolt területen. Csaknem kétmillió négyzetméternyi divatszalon, raktár és műhely található itt, s a Negyedben és környékén 25 ezren élnek a divatszakmából és a ruhaiparból. Ez a központja és ihletője New York évi hetvenöt divateseményének. A Negyed peremén fekvő Bryant park pedig a híres New York-i Divathét helyszíne. Évente kétszer itt vonultatják föl a kifutókra az új divatot.
Ha a Pennsylvania pályaudvar felől érkezve taxiból látjuk először a híres Negyedet – mint oly sokan, akik New Yorkba látogatnak –, szinte észre se vesszük. Ez a világ ugyanis a magasba tör: az utcaszinten legföljebb a kirakatokban csillogó gombok, karperecek, gyöngyök, csatok, paszományok, flitterek és patentok utalnak arra, hol járunk. Meg persze a szalagok, csipkék és selymek, a poliészter és pamut, a gyapjú és vászon végtelen végei. A divatékszerek, kalapok, cipők, retikülök, bundák, kosztümök, kabátok és öltönyök megálmodói, gyártói viszont a mellékutcák lepusztult téglaépületeiben szorgoskodnak, melyek elzárják a napfényt a járókelők elől. S noha létét a divat határozza meg, maga a Negyed nem igazán divatozik – itt aligha akad az itallapokon gránátalmamartinira az ember, inkább csak tacoárusokkal,
tésztás standokkal, szendvicsbárokkal találkozik.
A manhattani belvárosnak ez az egyik utolsó rendezett és még megfizethető negyede. Kulturálisan
viszont zárt világ – afféle városi rezervátum a maga sajátos rítusaival (divatbemutatók), a nagy ősök (Halston vagy Geoffrey Beene) kultuszával s különös nyelvezettel (olyan szavakat hallani itt, mint kettős atlaszkötés vagy varrásba állítás). Csakhogy e ritka világ létezése ma cérnaszálon függ. 1950-ben még 369 ezren dolgoztak a New York-i ruhaipari negyedben – mára alig tízezren maradtak.
Mi lesz a negyed jövője? Erről is olvashat a Magazin szeptemberi lapszámában.