Műemlékmaraton – mutasd, mit láttál!
A Kulturális Örökség Napjai idei rendezvénysorozata ugyan a Szakrális terek címet viseli, azért templomon, kegyhelyen kívül is sok mindent láthatunk szeptember 19–20-án.
Persze szakrális épületek szempontjából sem rossz a kínálat. Például ugyan nyitva áll a látogatók előtt a Budapest III. kerületében található Hare Krisna templom, ám az emberek többsége máskor valószínűleg nem keresné fel. Szintén látogatható bármikor az ország külföldiek előtt talán legismertebb temploma, a budavári Nagyboldogasszony (Mátyás) templom, most azonban nem kell leperkálni a belépti díjat. Az ingyenesség egyébként valamennyi helyszínre vonatkozik! Ha pedig valaki a budai várban jár, vétek lenne kihagynia a Mária Magdolna torony tövében a szombat esti látványosságot. A szervezők ígérete szerint lézershow keretében virtuálisan felépítik majd a hajdani templomot. A hétvégén megnyílik a látogatók előtt a Várkert-kioszk melletti ciszternasor is, ahová nem sokkal a felfedezésük után, májusban már több száz érdeklődő jutott le.
A fővárostól északra, Dunakeszin érdemes meglátogatni a római kori kikötőerőd romjait, amely jelenleg egy családi ház földszintjén, példásan helyreállítva és bemutatva áll. Hasonlóképpen szokatlan élményt ígér a Magyarázom a házam című program, amelynek keretében az építészek mutatják be az országban több – sajnos kevés – helyütt, hogy modern formanyelvükkel mit is akartak kifejezni.
Ugyan a régészet az utóbbi években mindinkább nyit a nagyközönség felé, az átlagember ritkán teheti be a lábát egy feltárásra. A hétvégén csillapíthatjuk a leletek iránti vágyunkat, hiszen több helyszínen is nyílt ásatást, illetve lelőhely-bejárást tartanak.
Bár gyakorta az elméletileg nem zárt templomokba, kápolnákba sem egyszerű a szertartások idején túl a bejutás, érdemes kicsit böngészni a Csak a KÖN ideje alatt látogatható épületek listáját. Megyeháza Miskolcon, víztorony Szegeden, volt határőr laktanya Sopronkövesden és felújítás előtt (?) álló kastély Alsóbogáton… A listán még épülő gyógy- és termálfürdő is szerepel Nyírbátorból.
A határon túl is akadnak felkereshető épületek. Kárpátalján református templomok várják az érdeklődőket, sokkal nyugatabbra pedig a fraknói vár és a kismartoni kastély üzemeltetői mondtak le egy hétvégére a borsos belépődíjról. Ám ha valakit Ausztriába vet a jószerencse, vétek kihagyni a kismartoni kálváriát, amely ugyan nincs az ingyen felkereshető objektumok között, azonban egyedülálló élményt ígér.
Pécs; ókeresztény sírkamrák
A hétvégén több mint 850 helyszínen várják a látogatók hadát, vagyis valamennyi helyszínt lehetetlen felsorolni. Ha valaki sétálni szeret, Budapesten az óbudai középkori sétáról térjen át 20-án a pesti oldalra, ahol a régi városfal emlékeit „járhatja le” vezetéssel. Bács-Kiskunban Kecskeméten kívül Tiszakécske a csúcstartó, ahol kilenc helyszínen várják az érdeklődőket. Pécsett megnyitják a Középkori Egyetemet és bejárhatóak az ókeresztény sírkamrák (szintén térítés nélkül). Baranyában buszos túra indul az Árpád-kori templomok bejárására. Békésben kerékpárral lehet kurgánokat keresni, Szabadkígyóson be lehet majd menni a kastélyba. Karcsán kalandozást hirdetnek, a kazincbarcikai református templomban kiállítják Egressy Béni születési anyakönyvét, Szögligetről séta indul Szádvárhoz. Szegeden szakrális sétát indítanak és lesz régészeti előadás is. Fehérvárcsurgón a Károlyi kastély, Móron a Lamberg-kastély várja az érdeklődőket (itt koncert is lesz). Székesfehérvár Fő utcájában műemléki sétát szerveznek.
Fertőrákoson ingyenes lesz a Mithras-szentély megtekintése, és megtekinthető a püspöki kastély is. Héderváron a kastélyszálloda, Győrben a bencés séta (is) várja az érdeklődőket. Berettyóújfalun sétát hirdetnek korok és vallások között, Debrecenben Kézművesek háza program nyílik. Egerben a Rossztemplom és a Rác-templom is nyitva lesz, Verpeléten lovas portya indul. Kunhegyesen szinte az egész település nyitva áll a látohatók előtt, Szolnokon és Tiszaföldváron templomséta lesz.
Komáromban történelmi hétpróbán vehetnek részt a vállakozó szelleműek, Esztergomban kisvonattal lehet a történelmi emlékek nyomába eredni. Ipolytarnócon az őslábnyomok és ősmaradványok, Taron sztyeppei kultúrshow vár. Budajenőn sétálva, Dabason gyalogszerrel és kisvonattal egyaránt fel lehet keresni a történeti értékeket. Nagybörzsönyben román kori és gótukus templomot is láthatunk. Ötvöskónyiban régészeti séta indul a reneszánsz várkastélytól, Segesden is bejárható lesz a kastély és a park.
Bátaapáti; radioaktív hulladéktározó
Encsencsen szeszgyárat, Nyírbátorban reneszánsz hétvégét találunk. Bátaapátiban megnézhetjük a radioaktív hulladéktárolót, Bonyhádon gyalogosan és busszal is bejárhatjuk a Völgységet. Szombathelyen nyitva lesz a vasi múzeumfalu, Vasváron a legrégebbi ma is álló kolduló rendi kolostor kapuját tárják ki. Fűzfőgyártelepen látogatható lesz a föld alatti erőmű, Szarvaskőn vársétát szerveznek. Alsópáhokon nyílt ásatás, Kiskutas-Kalócfapusztán a kápolnán kívül szüreti felvonulás is várja az érdeklődőket.
Ha másokkal is meg kívánja osztani a hétvégi élményeit, hamarosan beszámolót írhat és képeket tölthet fel a Műemlékem.hu magazinjában a felkeresett műemlékekről, helyszínekről!