Láthatóvá válik Ízisz szentélye

Jövő nyáron talán már látható lesz a szombathelyi Iseum rekonstrukciója. Az Ízisz-kultusz szentélye bár római korinak tűnik, közelről észrevehető lesz, hogy modern technikájú újraépítés.
„Ha valaki most keresi a római kor emlékeit Szombathelyen, a veteránok által az 1. század közepén alapított Savariában, bizony csalódhat” – mondta el a a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke, Mezős Tamás, aki egyben az Iseum rekonstrukciójának tervezője. Mezős hozzátette, hogy a legtöbb emlék a Püspöki Palota mögötti romkertben található, azonban ezek állapota is elszomorító, hiszen a néhány tucat centiméter magas, visszafalazott alapfalakat pusztítja az időjárás, s a mozaikok egy része is rossz állapotban van.
Korábban az egykori Borostyánkő út mellett fekvő Iseumnak is látható volt a helyszínen egy homlokzati bemutatása, ám az újabb kutatások felülírták a ’60-as években megfogalmazott elképzeléseket. Ezt váltják le azzal a rekonstrukcióval, amely az azóta folytatott kutatások alapján építenek.
„A régészeti feltárások alapján kilencven–kilencvenöt százalékban biztosak lehetünk benne, hogy milyen volt a szentély. A maradék néhány százalékot pedig
ki lehet következtetni a római építészet alapos ismerete segítségével” – mondta Mezős Tamás, aki korábban egy római kori csatorna és utcarészlet bemutatását tervezte meg. A csaknem kétezer éves falak eredeti helyükön, üvegpadló alatt tekinthetők meg egy Fő téri bankfiókban.
Az Iseum esetében üvegpadló nem, modern üvegfelületek azonban lesznek majd, hiszen az egykori szentélyt kerítő themenoszt nem rekonstruálják, csupán jelezni fogják mai építészeti eszközökkel a helyét és a tömegét, a többi között azért, hogy a képtár folyosójáról áttekinthető legyen a Kárpát-medencei Ízisz-kultusz fontos emléke és közvetlen környezete.
Ilyen most, ilyen lesz: képgaléria a Műemlékem.hu magazinjában.