Építészeti mestermű: Pantheon

Időszámításunk szerint 118-ban épült, ma már senki által sem tisztelt istenek templomaként, mégis a mai napig áhítatot és csodálatot kelt, s mit sem vesztett varázsából.
Amikor Hadrianus császár építészei a római vallás 12 fő istenének templomát kezdték tervezni, valami lenyűgözőt kellett alkotniuk. Egy hatalmas, 43 méter átmérőjű dóm mellett döntöttek.
Mai szemmel ez nem tűnik soknak, a 2.században viszont óriási vállalkozás volt. A római betonból kialakított tömör kupola túl súlyos lett volna ahhoz, hogy megtartsa magát. Olyan könnyű és erős anyagra volt szükség, amely képes áthidalni a tágas teret. Egy nagy kupola kifelé feszíti az alapját, ezért 6 méter vastag falakkal támasztották meg alulról és kívülről, hogy a szerkezet szilárd legyen.
![]() |
|
Az építészek ez után fogtak hozzá a kupolához. Az ácsok fa zsaluzatot emeltek, amelyet a kőművesek alulról indulva, gyűrűkben fedtek be a betonnal. A szokásos beton használatával azt kockáztatták volna, hogy a szerkezet a fa állvány eltávolítása után beszakad.
A dóm lényege, hogy a tetején viszonylag gyenge, hogy könnyű lehessen. A római kőművesek ötletes megoldást találtak: felfelé haladva egyre kisebb fajsúlyú követ használtak a betonban, hogy csökkentsék a terhelést. Fent minél könnyebbnek, lent pedig súlyosnak, de erősnek kellett lennie. A rétegek ezért fokozatosan változnak. Fent könnyű, lent súlyosabb. Az alsó réteget nagy, súlyos bazalttömbök teszik erőssé. Középen öklömnyi köveket használtak. Legfelül habkövet alkalmaztak. Ez a vulkáni kőzet olyan könnyű, hogy úszik a vízen. Végül a csúcsnál egy 9 méter átmérőjű nyílást hagytak. Ez az úgynevezett Occulus mentesíti a tehertől a dóm leggyengébb pontját, és fényt is enged a Pantheon belső terébe.
Az épület tervezése hihetetlenül precíz. A kupola ívéhez illeszkedő gömb szinte pontosan beleillene a négyszögletes épületbe. Bár építése óta majdnem kétezer év is eltelt, a Pantheon a mai napig is a legnagyszerűbb építmények egyike. Ekkora kupolát csak 1300 évvel később építettek újra, az 1420-ban épült firenzei Dómhoz. Azonban csaknem 2000 év elteltével még mindig a Pantheoné a legnagyobb vasalat nélküli beton gömbkupola. Kidolgozása még ma is hatással van a világ építészetére.