A tudomány világfóruma
A Magyar Posta alkalmi bélyeg kibocsátásával köszönti a Tudomány Világfórumát.
Ismét a magyar főváros, Budapest ad otthont a Tudomány Világfórumának (World Science Forum, WSF). Ebből az alkalomból nemzetközi hírű kutatók, államfők, a világ tudományos és kutatásfinanszírozó szervezeteinek vezetői és meghatározó tudományos orgánumainak képviselői találkoznak a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) és az Országház Felsőházi termében 2009. november 5–7. között. A tudósok és politikusok csúcstalálkozóját az MTA az UNESCO-val, valamint a Nemzetközi Tudományos Tanáccsal (ICSU) közösen szervezi. A WSF 2009 mottója: „Tudás és jövő.”
Első alkalommal 1999-ben volt hasonló rendezvénysorozat Budapesten, akkor még „A tudomány világkonferenciája” címmel. Azóta minden második évben rendezik meg a Tudomány Világfórumát – a 2001-ben az UNESCO által életre hívott – Tudomány Világnapja (november 10.) környékén. 2003-ban „Tudás és társadalom”, 2005-ben „Tudás, etika és felelősség”, 2009-ben pedig „Befektetés a tudományba – befektetés a jövőbe” mottóval rendezték meg a Fórumot, ahol több mint 1200 tudós, politikus és döntéshozó vett részt.
A WSF keretében a világ legjelentősebb nemzetközi tudományos fórumainak főszervezői is beszámolnak az általuk rendezett események főbb eredményeiről, tanulságairól. A környezetvédelemmel és a klímaváltozás-sal foglalkoznak majd az államfői panel résztvevői. A magyar-kínai tudományos kapcsolatok előrelépésének lehetőségét vetíti elő, hogy a Kínai Tudományos Akadémia részéről „Tudományos és technológiai előrelátás és innovációs politika a fenntarthatóságért” címmel hangzik el előadás. A tudomány finanszírozása is terítékre kerül: külön szekció foglalkozik a tudomány és a politikai döntéshozás közötti kapcsolatokkal, valamint a tudománydiplomáciával. A résztvevők foglalkoznak a tudomány, az ökoszisztémák és a fenntarthatóság összefüggéseivel, a női kutatók pályaképével, valamint a fiatal kutatói utánpótlás kérdésével. Mindezek mellett áttekintik, hogy az elmúlt évtizedben hogyan változott a tudománynak a társdalomban, a gazdaságban elfoglalt helye, amire jó alkalmat ad az 1999-es konferencia tízéves jubileuma. Azonban az értékelésnél is fontosabb az előretekintés: a WSF célja, hogy a következő évtizedekre megfogalmazza a tudomány jövőképét. Forrás: www.mta.hu
A bélyegkép középpontjában a Tudomány Világfóruma rendezvény emblémája látható. Az alkalmi boríték rajzán budapesti látkép szerepel, amelynek fő motívumai a Lánchíd és a Budai vár. Az alkalmi bélyegző grafikáján az MTA székházának stilizált rajza tűnik elő.