Három hónap az újjászületésre

A tervek szerint február végére lesznek készen a Gödöllői Királyi Kastély belső falrestaurátori munkálatai. A szakemberek barokk kori és klasszicista kifestéseket egyaránt helyreállítanak.
Néhány napja kezdték el a belső munkálatokat a Gödöllői Királyi Kastély Rudolf- és Gizella szárnyában. A szakembereknek nincs sok idejük: a tervek szerint február végén át kell adniuk a megújított belső tereket.
„Barokk kori és klasszicista kifestések is vannak, ezeket már a korábbi kutatások azonosították” – mondta el az egyik helyszínen dolgozó festőrestaurátor, Verebes Dóra, aki hozzátette, hogy a barokk kori kifestések egy részét konzerválják, de nem teszik láthatóvá, ám lesz egy szoba, amelynek egyik felét a barokk, a másik a klasszicista korszaknak megfelelően állítják helyre.
A gödöllői kastély Rudolf- és Gizella szárnyának története a 18. századra nyúlik vissza. Először még istálló volt az épület, a tetején szénapadlással, néhány évtizeddel később azonban átépítették és a kastélyhoz csatolták. A 19. században szintén többször átalakították a belső tereket, a korábbi kifestéseket általában új rétegekkel fedték le csupán.
Az igazi rombolás a 20. század második felében következett el, ekkor felszabdalták a belső tereket és a korábbi építészeti elemeket elpusztítva vizesblokkokat alakítottak ki. Így vezetékeket véstek be a falakba és sok helyütt csempe került a levert értékes kifestés helyére.
A napokban elkezdett belső munkálatok 1800 négyzetméteren folynak. A munka tavaszi átadásával immár a kastély belső tereinek 35 százaléka lesz látogatható.
Ugyan a belső terek átadására még várni kell, de csaknem készen van már az Erzsébet-veranda, amely a magyar királyné lakosztályából nyílt egykor a kert felé. „A fa-ácsozatnak fennmaradtak a tervei, így rekonstruálni lehetett az építményt” – mondta el Újvári Tamás, a Gödöllői Királyi Kastély igazgatóhelyettese. Az eredeti Erzsébet-veranda pusztulásáról nincsenek pontos adatok: a gödöllői szájhagyomány szerint a két világháború között szedték darabjaira és használták fel faragott deszkáit a kastélyegyüttes más épületeinél.
Sosem látott képek a kastélyról és a belső munkálatokról a műemlékem.hu magazinjában.