Megtalálták Aquincum utolsó előtti római lakójának sírját?
Azért nem az utolsó lakó, mert kellett, hogy eltemesse valaki az agancsfésű tulajdonosát a 4. század végén – az 5. század elején.
Írta: Lassányi Gábor, régész,
Budapesti Történeti Múzeum.
2009. nyarán és őszén az Aquincumi Múzeum régészeti feltárásokat végzett az egykori Óbudai Gázgyár területén, ahol a Graphisoft Egyetem előkészítő munkái során régi közműveket váltottak ki. Bár a területen a Gázgyár építésekor, az 1910-es években nagyon sok régészeti emlék megsemmisült, a mostani ásatások így is nagyon fontos információval szolgáltak a római város történetével kapcsolatban. 2009-ben összesen 31 római kori temetkezést, egy út részletét és számos más objektumot sikerült a régészeknek feltárniuk.
Az egyik, tudományos szempontból legfontosabb lelet egy íves hátú, agancsból készült fésű egy modern gázcső által szinte teljesen elpusztított csontvázas sír lábánál került elő. A három darabból összeállított, apró vasszögekkel összefogott, geometrikus díszítéssel ellátott fésű jelentőségét az adja, hogy az ilyen tárgyak elsősorban a Dunától keletre élő népek körében voltak elterjedtek, és ezek csak a római uralom utolsó évtizedeiben, barbár hatásra jelentek meg a pannóniai divatban.
Pannoniát és a dunai határvonalat a Kr. u. 4. század végén súlyos támadások érték, amelyre a római kormányzat többek között barbár szövetségeseknek a birodalmon belüli letelepítésével igyekezett választ adni.
Lassányi Gábor
A cikk folytatása aműemlékem.hu magazinjában.