Ókori politika – Tutankhamon temetése 3. rész

Tutankhamon sírjának mesés kincsei világhírűek. Úgy tűnik, fáraóhoz méltón, pazar temetésben részesült. Egyiptológusok egy nemzetközi csoportja azonban megkérdőjelezi ezt.
Az 1. részt itt>> olvashatja.
A 2. részt itt>> olvashatja.
Horemheb valószínűleg a válság egész ideje alatt valahol az egyiptomi-hettita határvidéken tartózkodik a mai Szíriában, és védi az egyiptomi határt a hettiták ellentámadásával szemben. Elfoglaltsága miatt nem jöhet haza, csak majd a temetés után. Az egyetlen esélyes így Ay, a kamarás. Ankheszenamon esélyei lenullázódtak. Nem sikerült férjet szereznie. Ay számára azonban a játszma még csak most kezdődik.
Gyanús körülmények
Egy fáraónak sosem csak a teste kerül a sírkamrába. Tutankhamont azokkal a kincsekkel és szakrális tárgyakkal kell a sírba helyeztetnie Ay-nak, amelyek túlvilági útján segíteni fogják a fáraót. És mindezt a megfelelő módon kell végrehajtani.
Egy 4000 kilométerrel odébb folyó kutatás azonban azt sejteti, hogy az előkészületek is gyanús körülmények között folytak. Az oxfordi Griffith Intézetben Nicholas Reeves egyiptológus megvizsgálja azokat az eredeti fényképeket, amelyeken Tutankhamon kincsei úgy szerepelnek, ahogy azokat Howard Carter 1922-ben megtalálta. Reeves arra kíváncsi, hogy a szarkofághoz hasonlóan a kincsek közül hány volt eredetileg másé.
„Azt hittem, nagyon jól ismerem Tutankhamon sírját, ám ahogy újra és újra megvizsgáltam a részleteket, kezdtem teljesen új fényben látni az egészet.”
Reeves szemügyre veszi a sírban talált számos ékszert. Észreveszi, hogy az ovális kártusokon szereplő Tutankhamon felirat elfed egy másik nevet, és hogy a kísérő titulusok sem illenek rá. „Az első két hieroglif, HqA nfr, egy díszítő jelző, ami azt jelenti, jó uralkodó. Tutankhamon soha nem illette így magát. Ez a titulus másra, nevezetesen Ehnatonra utal.”
Ehnaton, Tutankhamon apja hírhedt eretnek volt. Elfordult a hagyományos istenektől, és egyetlen istent imádott, ezzel megnyirbálta a papok hatalmát.
A kutatók arra következtetnek, hogy számos ékszer valaki más számára készült, de csak Tutankhamon temetésekor írták rá a nevet. Reeves megvizsgálja Tutankhamon leghíresebb kincsét. Tutankhamon külső koporsóján van egy különös részlet. Elölről egy furcsa, fonatos jellegű fejdíszt látunk. Ilyen különleges fejdíszt csak egyetlen ember viselt – Ehnaton. Reeves a második koporsón is talál átírt kártust. Legdrámaibb felfedezése azonban Tutankhamon híres halotti maszkjával kapcsolatos. Reeves egy szembetűnő forrasztást vizsgál: „Elképzelhető, hogy ez a halotti maszk készítése során keletkezett, de szerintem nem. A fejdísz csíkjai kék üvegből készültek, de az arc díszítései lapis lazuliból vannak. Véleményem szerint ez azt jelenti, hogy a maszkhoz hozzányúltak, és felújították. Azt hiszem, abban biztosak lehetünk, hogy ez Tutankhamon arca.”
Ez azonban nem jelenti azt, hogy magát a maszkot Tutankhamon számára készítették. Ahogy Reeves gondosan megvizsgálja és rendszerezi a tárgyakat, meglepve tapasztalja, hogy a férfi sírjában egy nő is jelen van. A szobrok egy részének kifejezetten nőies jellege van. A fáraófejet mintázó kőszobrok is nőies vonásokkal rendelkeznek.
Ezek a szobrok a Tutankhamon bebalzsamozott belső szerveit tartalmazó, apró arany koporsók tetején ülnek. De vajon ezek a fontos temetkezési kellékek valóban az ő számára készültek? Reeves bizonyíték után kutat. A külsejükön semmit nem talált, de a belsejük sok mindent elárul. A kis koporsók belsejében lévő szövegek átírása már nem volt olyan gondos. Az eredeti tulajdonos, Nofertiti neve is olvasható, aki Ehnaton társuralkodója volt. A sír, mint kiderült, nemcsak Tutankhamon kincseit tartalmazta, hanem apja, sőt, esetleges mostohaanyja kincseit is.
A történet 1907-re nyúlik vissza, amikor a Királyok Völgyében ásatást folytató régészek felfedezték a KV 55. számú sírt, amely előkelőségek maradványait és temetkezési tárgyait tartalmazó raktárnak tűnt. Nicholas Reeves úgy véli, a tárgyakat Tutankhamon halála idején Amarnából szállították a Királyok Völgyébe. Kivették mindazt, amire Tutankhamon temetéséhez szükség volt. Mintha a papok nemcsak a túlvilági életre akarták volna felkészíteni Tutankhamont, de szerettek volna mindent odavinni, ami az amarnai időszakra emlékeztette őket. A tárgyakat betették a sírba, rázárták az ajtót, és azt remélték, hogy soha nem fognak újra napvilága kerülni.
![]() |
|
Tutankhamon három koporsó mélyén fekvő múmiáját egy más számára készült kőszarkofágba helyezték. A munkások e körül építették fel a négy szentély közül az elsőt. Még hármat készítettek, amelyek óriási matrjoskákhoz hasonlóan egyre nagyobbak voltak. 51 darab alkotja őket, oldalukat temetési szövegek és istenek díszítik. A külső szentély alatt egy keretre terített lenvászon található.
A szentélyek mérete valódi kihívást jelenthetett a munkások számára. Úgy kellett összeállítani azokat, hogy a földalatti szűkös sírkamrában egyik oldalon sem volt több hely egy méternél. Az egyetlen segítséget a kis hieroglifek jelentették, amelyek jól láthatók a második szentélyen. A jeleket fekete színnel írták. Azt mutatják, hogy ez a darab ehhez illeszkedik, az pedig ahhoz. Így a munkások szépen össze tudták állítani az egészet.
Célegyenesben
Ay számára eljött a döntő pillanat. Most, hogy a trón elérhető közelségbe került, Ay vakmerő lépéssel igyekezett megragadni a hatalmat.
A kincseket a Királyok Völgyébe szállították, hogy Tutankhamonnal együtt temessék el őket. Azt hinnénk, egy fáraó temetését nagy gonddal végezték. Tutankhamon sírjának alapos vizsgálata azonban ennek az ellenkezőjére utal. A sír négy helyiségében közel öt és félezer tárgyat, köztük számos aranyozott és aranyból készült műkincset halmoztak fel. Több mint 2000 tárgyat zsúfoltak be a melléképületbe. Ezt a legkisebb szobát még az ókorban kirabolták, de Marianne Eaton-Krauss még így is látja a hevenyészett munka nyomait: „Úgy gondolom, a tárgyak egy részét egyszerűen belökték a szoba végébe. Ez sietségről árulkodik.”
Minden királysírban a falfestmények a legfontosabbak. A halott fáraót túlvilági jelenetekről szóló szövegek vezetik a túlvilágon. Ezt az egyet nem lehetett mástól átvenni. Betsy Bryan egyiptológus művészettörténész azt tanulmányozza, hogyan készültek. Arra utaló jeleket keres, hogy Ay sietve fejezte be a sírt.
„Királysír esetében szokatlan, hogy a festett alakok mindegyike majdnem életnagyságú. Sokkal nagyobbak annál, mint amire egy ilyen kis sírnál számítanánk. Ez arra utal, hogy az elkészítésükhöz nagyon rövid idő állt rendelkezésre.”
![]() |
|
A nagyobb királysírokban, ahol több festett sírkamra is volt, a falak díszítése több hónapig tartott. Ennél a sírnál azonban nem. „Ha többen dolgoznak egyszerre, néhány nap alatt végezhetnek az egész szobával, és nem is kellenek hozzá túl sokan – vélekedik Bryan, akinek nincsenek kétségei a munka minőségét illetően: „Középszerűnek, vagy inkább hevenyészettnek minősíteném, hogy finoman fejezzem ki magam.”
A győztes
Az egyik jelenet azonban különlegessé teszi ezt a sírt. Egy végső, határozott lépéssel valaki megszerezte a hatalmat. A történet vége Tutankhamon megörökölt sírjának falán örökre megmarad.
Itt látható, ahogy Tutankhamon utódja elvégzi a szájmegnyitási szertartást. Ennek megjelenítése példátlannak számít, különösen egy királysír belsejében. Egyértelműen az lehet a célja, hogy az illető kinyilvánítsa, magának követeli a trónt.
Kétség nem férhet ahhoz, hogy ki lehet ő . A fenti kártusból az illető neve is kiderül – Az
Ay legyőzte vetélytársait, és fáraóvá lett. Nem kérdés, hogy ez egy legitimitási nyilatkozat. Ay ezen a módon, a lehető leglátványosabb úton nyilvánította ki, hogy ő a törvényes utód.
Tutankhamon sírja végül elkészül. Az ifjú királyt diadalmasan elindítják túlvilági útjára.
Ay fáraó, a hatalomért folyó küzdelem győztese, 4 évvel később bekövetkezett haláláig uralkodott. Abba a sírba temették, amelyet Tutankhamon minden bizonnyal saját maga számára építtetett.
Végül Horemheb is megkapta az őt megillető hatalmat, mivel Ay halála után ő lett a fáraó. Szisztematikusan elpusztított szinte mindent, ami Ay-ra és Tutankhamonra utalt, talán azért, hogy saját legitimitását hangsúlyozza.
De vajon mi történt Tutankhamon özvegyével, Ankheszenamonnal? Bizonyos források szerint Ay felesége lett, de aztán eltűnt a történelem útvesztőiben.
Tutankhamon nem tartozott Egyiptom legnagyobb fáraói közé. Neve csak azért vált olyan ismertté, mert sírja több mint 3000 éven keresztül szinte érintetlen maradt. Egy 21. századi átfogó kutatás eredményeképpen kiderült, hogy temetését elkapkodták. A meglévő tárgyak felhasználása bevett szokássá vált a megüresedett trónért folyó versengés során. A leghíresebb sír körül folyó kutatás valami mást is felfedett – izgalmas, felkavaró bepillantást engedett az ókori Egyiptomban lévő pompára.
Ha ezek egy jelentéktelen fáraó kincsei, elképzelni sem lehet, vajon mit rejthetett egy igazán hatalmas uralkodó érintetlen sírja.
Az 1. részt itt>> olvashatja.
A 2. részt itt>> olvashatja.
Kapcsolódó cikkek: